Mark Krasniqi Akademik

BIOGRAFIA

Mark Krasniqi u lind nė fshatin Gllaviēicė (Shėngjon) afėr Pejės mė 19 tetor 1920. Shkollėn fillore e kreu nė fshatin e lindjes, kurse mė 1941 gjimnazin nė Prizren. Prej vitit 1941-1943 ka studiuar letėrsinė nė Universitetin e Padovės (Itali), e prej 1946-l950 ka studiuar gjeografinė e etnografinė nė Universitetin e Beogradit. Mė 1945-1946 ka qenė gazetar-redaktor i gazetės Rilindja nė Prizren, bashkė me Esad Mekulin e Omer Ēerkezin, kurse prej vitit 1947-l949 ka punuar nė Radio-Beograd (Redaksia e emisioneve nė gjuhėn shqipe) gazetar-redaktor.
Prej 1950-1961 ka punuar nė Akademinė Serbe tė Shkencave nė Beograd si asistent, pastaj bashkė-punėtor shkencor. Ka diplomuar mė 1950 nė Beograd, kurse mė 1960 ka doktoruar nė Universitetin e Lub-janės nė Slloveni. Prej 1961-1981 ka qenė profesor nė Universitetin e Prishtinės, kur pushteti antishqiptar serbo-komunist e pėrjashtoi nga procesi mėsimor. Ka qenė disa herė prodekan e dekan i Fakultetit Juridik-Ekonomik. Ka qenė nėnkryetar e kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, kryetar i parė i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės (1970) dhe kryetar i Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės (qė nga viti 1993). Ka botuar mė se 35 libra shkencorė, letrarė, publicistikė e tekste shkollore dhe ka pėrkthyer disa romane e pėrmbledhje poezishė nga serbo-
kroatishtja, sllovenishtja e maqedonishtja
nė gjuhėn shqipe.

BIBLIOGRAFIA

Vepra shkencore:

Ndryshimet bashkėkohore gjeografiko-shoqėrore nė Kosovė e Dukagjin, f.1-341 (disertacion i doktoratės, botuar serbisht nga Muzeu i Kosovės mė 1963 nė Prishtinė).
Gjurmė e gjurmime - Studime etnografike, f. 1-465, 1979.
Lugu i Baranit - monografi etnogjeografike, f. 1-202, 1985.
Rugova - monografi etnogjeografike (koautor), f. 1-205, 1987.
Nga gurra e traditės - Studime etnografike, f. 1-450, 1991.
Aspekte mitologjike - besime e bestytni , f. 1-350, 1997.
Rrėnjėt tona etnike, f. 310, 2001.

Tekste shkollore:

Gjeografia ekonomike - Tekst i pėrhershėm universitar, botim i katėrt 1985, f. 1-350 (botuar 3 herė edhe serbisht).
Gjeografia e Jugosllavisė, pėr kl. IV gjimnaz, f. 1-200, 1975.
Gjeografia pėr klasėn  VIII tė fillores, f. 130, botim i tretė ,1978.

Publicistikė:

Qėndrime e reagime (komplet prej 4 librash, faqe 1.152, Prishtinė 1995).
Qėndrime, f.240.
Reagime, f. 274.
Intervista, f 318.
Mbėshtetje shkencore dhe pėrpjekje letrare , f. 320.
Kosova sot (referat i mbajtur nė Senatin belg mė 1992 (botuar edhe gjermanisht e anglisht).
Pėrpjekje pėr Kosovėn, f. 650, 2001.

Vepra letrare (poezi):

Jehona e kohės , f. 1-90, 1972.
Pėrrallat e gjyshit, f.1-105, 1953.
Drita e parė, f. 1-53, 1956.
Posta e porositur, f. 1-65, 1959.
Lepuri analfabet, f. 88, 1974.
Postieri i maleve, f. 1-90, 1984.
Kulla e buburrecit, f. 1-92, 1989.
Borėbardha (adaptim), f.1956.
Vjersha tė zgjedhura pėr fėmijė, f. 95, 1998.

Pėrkthime letrare:

Marimangat - roman nga Ivo Qipiko.
Shėrbėtori Jernej dhe e drejta e tij - roman nga Ivan Cankar.
Zambarja e shelqes - pėrmbledhje poezish nga Grigor Vitez.
Shkrimtarėt maqedonas pėr fėmijė - pėrmbledhje poezish.
Lexo e gjezdis Kinė e Paris - poezi nga Majakovski (me E. Mekulin).
Gjeli i artė - poezi , A. Pushkin (me E. Mekulin).
Legjenda mbi carin Salltan - poezi, A. Pushkin.
Vjeti i madh - dėshmi letrare pėr LNĒ (autorė jugosllavė).

Punime, artikuj, kumtesa:

Migracija stanovništva kao društveno-ekonomski fenomen, Zbornik Pravno-ekonomskog fakulteta, II-III, Priština 1965, 1-51.
Suva Reka – antropogeografska ispitivanja – Glasnik Etnografskog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti, VII, Beograd 1959, 80-102.
Dulje – naselje u Prizrenskom Podgoru – antropogeografska ispitivanja – Glasnik Etnografskog instituta Srpske akademije nauka, I-III, Beograd 1957, 349-370.
Kula u Metohiji – Prilog proučavanju narodne arhitekture – Glasnik Etnografskog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti, VII, Beograd 1958, 47-70.
Antroponomija kod Albanaca u Jugoslaviji, Onomastica Jugoslavica br. 10. Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb 1982, 103-109.
Etno-geografsko značenje toponima Rugove. Onomastica Jugoslavica, vol. 9, Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb 1982, 45-51.
Comunita di famiglie e di beni dagli Albanesi in Iugoslavia, Actes du Premičre congrčs internacional des études balkaniques et sud-est européennes, Edition de l’Academie bulgare des scienses. VII. Sofia, 1971, 491-504.
L’architettura popolare degli albanesi in Iugoslavia, Deuxičme congrčs internationale des études du sud-est européennes, L’academie grčce des sciences, Athenes, 1970.
Peremjeni v bitje albancev v Jugoslavii v tečenije je socijalističkago razvitja, Trudi VII medžunarodnog kongresa antropologičeških e etnografičeških i etnografičeških nauk, tom VIII, Akademia nauka SSSR, Moskva 1970, 168-171.
Les changements dans les traditon du mariage ą Cossova, III Congrčs international d’etudes du sud-est européennes, L’academie roumene des sciences, Bucarest 1974.
Funksioni i dhomės sė miqve nė Kosovė nė epokėn e Lidhjes sė Prizrenit, Konferenca kombėtare e studimeve pėr Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit 1878-1881, I, Akademia e Shkencave e RPS tė Shqipėrisė, Tiranė 1979, f. 282-287.
Le procčs de l’urbanisation en Kossova aprčs la deuxičme guerre mondiale, Quatričme congrčs interationale des čtudes du sud-est européennes L’Academie Turc des Sciences, Ankara 1979.
Naša šiptarska revolucionarna pesma. Zbornik radova Etnografskog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti, knj., 3, Beograd 1960, 629-657.
O “besi” – Prilog proučavanju običajnog prava – Zbornik za narodni život i običaje, knj. 40, Jugoslovenska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb 1962, 271-281.
Urbanizacija naselja i stanovništva – sa posebnim osvrtom na Kosovo i Metohiju, Zbornik Pravno-ekonomskog fakulteta, V, Priština 1967, 1-53.
Ekonomski aspekt šiptarske porodične zadruge na Kosovu i Metohiji, Zbornik Pravno-ekonomskog fakulteta, I, Priština 1962, 131-165.
Evolucija ruralnih naselja na Kosovu i Metohiji, Zbornik Pravno-ekonomskog fakulteta, I, Priština 1962, 131-165.
Disa veēori demografike tė Kosovės sipas tė dhėnave statistikore tė 1971-s, Pėrmbledhje punimesh tė Fakultetit Juridik-Ekonomik, Prishtinė 1972, f. 29-44.
Orahovac – antropogeografska monorafija varošice, Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, II, Priština 1957, 87-147.
Shtėpia shqiptare nė Kosovė, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji, I, Prishtinė 1971, f.11-73.
Šiptarska porodična zadruga u Kosovsko-Metohijskoj Oblasti, Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, III, Priština 1958, 107-127.
Disa probleme tė evolucionit tė familjes shqiptare nė Kosovė, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji, II, Prishtinė 1972, f.31-50.
Gjeneza kastriote e disa fiseve shqiptare dhe malazeze sipas traditės popullore, Simpozium pėr Skėnderbeun, Prishtinė 1969, f.263-275.
Nevoja dhe rėndėsia e pasurimit tė leksikut letrar nga burimet dialektore. Kongresi i Drejtshkrimit tė Gjuhės Shqipe, II, Akademia e Shkencave e RP tė Shqipėrisė, Tiranė 1973, 505-509.
Mbi disa shkrime letrare tė autorėve shqiptarė nė Kosovė midis dy luftėrave botėrore, Gjurmime albanologjike – Seria e shkencave filologjike, III, Prishtinė 1975, f.117-129.
Misioni humanist i shkencės etnografike, Rilindja, 17. VII, 1976.
Krahinat etnografike tė Kosovės, Konferenca Kombėtare e Studimeve Etnografike, Akademia e Shkencave e RP tė Shqipėrisė, Tiranė 1977, f.111-120. Botuar edhe nė revistėn Gjurmime albanologjike, VI, Prishtinė 1978, 7-18.
Duborez u Metohiji, Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, III, Priština 1958, 227-236. Botuar edhe nė pėrmbledhjen Seminari i Kulturės Shqiptare pėr tė Huaj, nr. 2, Fakulteti Filozofik, Prishitnė 1976, 129-150, me titull: Gdhendja artistike e drurit nė fshatrat e Kosovės.
Antroponimet e Kosovės nė dritėn e shkencės etnografike, Onomastika e Kosovės, Instituti Albanologjik i Prishtinės, Prishtinė 1979, f.377-415.
Disa burime pak tė njohura mbi popullsinė e Kosovės, Studime historike, nr. 2, Akademia e Shkencave e RPSSH, Tiranė 1979, f.97-104.
Mbledhės i folklorit, studiu i shquar, poet e luftėtar revolucionar es ( Me rastin e 50-vjetorit tė vdekjes sė Shtjefėn Gjeēovit),  Rilindja, 6. X. 1979, Prishtinė.
Veshja e njė lloj historie e ēdo populli, Rilindja, Prishtinė, 1. XII. 1979.
Kosova – trevė e pasur e veshjeve popullore, Rilindja, Prishtinė, 15. XII. 1979.
Trashėgimia e popullit tonė dhe detyra jonė ndaj saj, Trashėgimia dhe transformimi i kulturės popullore, Instituti Albanologjik i Prishtinės, Prishtinė 1985, f. 5-17.
Aspekte pagane tė traditės sė kėrshėndellave, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji – Instituti Albanologjik i Prishtinės, XII, Prishtinė 1982, f. 7-26.
Disa veēori tė Lugut tė Baranit (familja-fisi-bajraku-katundi), Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnografi – XIII, Instituti Albanologjik i Prishtinės, Prishtinė 1984, f. 97-121.
Shtjefėn Gjeēovi – etnograf i shquar dhe mėsues i popullit, Pėrparimi – revistė shkencore, nr. 4, Prishtinė 1984.
Ekonomski aspekt šiptarske porodične zadruge na Kosovu i Metohiji, Zbornik Pravno-ekonomskog fakulteta, I, Priština 1962, 131-165.
Organizimi i jetės shoqėrore nė njė familje tė madhe nė rrethin e Pejės, Pėrparimi  nr. 5, Prishtinė 1959, f. 303-313.
Ndryshime nė traditėn e martesės nė Kosovė, Dituria – revistė shkencore e studentėve tė Kosovės, nr. 1-2, Prishtinė 1974, f. 7-11.
Arti material i popullit tonė, Rilindja, Prishtinė, 29. XI. 1958.
Familjet e mėdha nė Kosovė dje dhe sot, Rilindja, Prishtinė, 2. VII. 1961.
Sytė e Simonidės – Mbi prishjen e afreskės sė njohur nė Manastirin e Graēanicės, Rilindja, Prishtinė 8. I. 1961.
Shqiptarėt dhe veprat e Mark Milanit, Pėrpairmi  nr. 11-12, Prishtinė 1958, f.793-802.
Familja shqiptare nė Kosovė, Seminari mbi Kulturėn Shqiptare pėr tė Huaj, nr.1, Prishtinė, 1975.
Vuk Karadžić – poštovalac tudjih vrednosti, Politika, Beograd, 15. IX. 1974.
Strukturat demografike nė Kosovė, Seminari mbi Kulturėn Shqiptare pėr tė Huaj, nr. 3, Fakulteti Filozofik, Prishtinė 1977, f. 117-139.
Elemente etnografike nė disa vepra tė rilindėsve tanė, Seminari mbi Kulturėn Shqiptare pėr tė Huaj, nr. 4, Fakulteti Filozofik, Prishtinė 1978, f. 57-87.
Puna shkencore-hulumtuese nė Kosovė, botuar nė monografinė Kosovo i Metohija, 1943 196, Prishtinė 1963.
Metohija, Časopis Zemlja i ljudi, nr. 3, Beograd 1953, 26-36.
Rajonizimi i bujqėsisė nė Kosovė-Metohi, Pėrparimi nr. 11, Prishtinė 1961, f. 795-804.
Problemi i shtimit tė popullsisė nė botė, Pėrparimi nr. 1-2, Prishtinė 1957, f. 43-51.
Komunikacioni i vjetėr nė Kosovė e Metohi, Pėrparimi nr. 7-8, Prishtinė 1957, f. 422-439.
Karakteristikat morfologjike dhe gjeologjike tė Kosovės dhe Metohisė, Pėrparimi nr. 3, Prishtinė 1961, f. 179-186.
Arkitektura shqiptare folklorike nė Kosovė, Seminari mbi Kulturėn Shqiptare pėr tė Huaj nr. 1, Prishtinė 1975.
Prizreni – vėshtrim historik-gjeografik, Pėrparimi nr. 1-2, Prishtinė 1960, f. 81-95.
Dy shembuj historik tė bashkėpunimit vėllaznor – Kryengritjet serbo-shqiptare kundėr turqve mė 1689 dhe 1737, Pėrparimi nr. 4, Prishtinė 1955, f. 197-205.
Indonezija – Vėshtrim gjeografiko-historik, Pėrparimi nr. 7-8, Prishtinė 1958, f. 519-528.
Social and economic changes in Kosovo,  Geographica Yugoslavica nr. 2, Ljubljana 1980.
Albanci – narodna kultura i običaji, Enciklopedija Jugoslavije, I, Zagreb 1980.
Rad na publikovanju šiptarske narodne poezije u Jugoslaviji posle rata, Narodno stvaralaštvo, br. 3-4, Beograd 1962, 213-219.
Motiv herojstva u partizanskoj narodnoj epici, zbornik Rad VII Kongresa Saveza udruženja folklorista Jugoslavije, Titovo Užice 1961, 288-294.
Naša šiptarska narodna pesma o borbi i izgradnji, Rad VI kongresa folklorista Jugoslavije, Bled 1959, 203-207.
Tužbalice u arbanaškoj narodnoj poeziji, Rad XI Kongresa Saveza folklorista Jugoslavije, Zagreb 1964, 329-337.
Narodna pesma o današnjem svadbenom ritualu kod Albanaca, Rad XII Kongresa Saveza folklorista Jugoslavije u Poreču 1970, Zagreb 1972, 187-193.
Problem emancipacije žene u posleratnoj albanskoj narodnoj poeziji, Rad Kongresa Saveza udruženja folklorista Jugoslavije u Novom Sadu 1973.
Gjurmėve tė njė kėnge popullore, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji, IV, Prishitnė 1976, f. 159-189.
La cute contre le fčodalisme dans la počsie popullaire albanaise, Studia albanica, 2, Universitč de Tirana, Tirana 1968, 137-142.
Roli liridashės i poezisė sonė popullore, Rilindja, Prishtinė 30.VIII 1961.
Rėndėsia e gjeografisė si shkencė aplikative pėr zhvillimin e Kosovės, Kėrkime gjeografike – Geografska istraživanja nr. 1, Prishtinė f. 1979, 5-15.
Časna obaveza rugovskih šiptara, Ilustrovana politika, br. 92, Beograd 9, VIII 1960.
Djelo Dj. K. Skenderbega – (Medjunarodni simpozijum u Prištini i Tirani), Vjesnik, Zagreb 22. II 1968. Pėrkthim botuar nė Flaka e Vėllazėrimit, Shkup 14 mars 1968.
Shkollat nė Kosovė-Metohi deri nė Luftėn e Parė Botnore, Rilindja, Prishtinė, 1, 2 dhe 3 kallnuer 1961.
Sheh Hilmi Maliqi – nji poet i panjohun, Jeta e Re nr. 4, Prishtinė 1953, f. 260-267.
Haxhi Ymer Lutfi Paēarrizi (1869-1929), Jeta e Re nr. 5, Prishtinė 1955, f. 418-426.
Shaip Zurnaxhiu, Jeta e Re nr. 2, Prishtinė 1954, f. 96-100.
Lazėr Lumezi, Jeta e Re nr. 4, Prishtinė 1958, f. 482-486.
“Hylli” – fletushkė shqipe nė Jugosllavinė e vjetėr, Jeta e Re nr. 5, Prishtinė 1953, f. 330-335.
Prej lirikės moderne sllovene, Jeta e Re nr. 2, Prishtinė 1959, f. 219-221.
Jovan Jovanoviq - Zmaj (1833-1904), Me rastin e pesėdhjetėvjetorit, Rilindja, Prishtinė, 6. VI. 1954.

Polemika:

Naučni rad i naučne publikacije na Kosovu i Metohiji, Povodom diskusije održane 9. III 1966. u Prištini, Izdanje autora, Priština 1966, 1-44, tiraž 500 primeraka.
Osvrt na jednu kritiku, Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, knj. X (1965-1970), Priština 1970, 423-455.
Me rastin e botimit tė librit tė Aleksandėr Gilferdingut, Pėrparim nr. 3, Prishtinė 6. VI. 1954.
U sjeni sumnjivih motiva – što je inspirisalo martovsku diskusiju u Prištini? Vjesnik u srijedu, Zagreb 26. listopada 1968.
Dogma ili meta insinuacija? (Odgovor Dr. B. Boškoviću), Vjesnik u srijedu, Zagreb 23. studenoga 1966.
Mbrapavija qėlimkeqe e nji kritike – Pėrgjegje rreth reagimit tė Dr. Boshkoviqit, Rilindja, Prishtinė mė 27. XI. Dhe 28. XI. 1966.
Neki problem časopisa Jeta e re – (Odgovor Hasanu Kalešiju), Jedinstvo, Priština 5. V. 1055.
Krivo ogledalo – (Odgovor Živoradu Mihajloviću – Šilji), Reporter br. 811, Beograd, 4. II 1982.
Politikanski pamflet umesto nauke – (Odgovor listu Jedinstvo), Jedinstvo – 13. IV 1983.

Recensione:

Savremeni pravci u antropogeografiji i njihov odraz na polju ekonomske geografije – (Dino Gripaudi), Glasnik Etnografskog instituta Srpske akademije nauka, II-III, Beograd 1956, 989-991.
Noviji geografski pravci u Francuskoj – (Max Sore), Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 2, Beograd 1960, 1552-1553.
Prenaseljenost sveta i migracije naroda – (M. Girolami), Glasnik Etnografskog instituta SANU, IV-IV, Beograd 1957, 449-452.
Migracije stanovništva u Koruškoj izmedju 1934-1951. godine – (Vladimir Klemenčič), Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, IV, Priština 1959-1960, 397-398.
Problem urodjenika s etnografskog gledišta – (R. Corso), Glasnik etnografskog instituta SAN, I-III, Beograd 1956, 991-994.
Problem geografije gradova savremene Poljske – (M. Zeleska), Glasnik Etnografskog instituta SAN, VIII, 154-157, Beograd 1960.
Srpski etnografski zbornik, knj. LXIX, Naselja i poreklo stanovništva, knj. 35, (M. Filipović – Rama u Bosni. M. Lutovac – Gora i Opolje, J. Trifunoski – Seoska naselja Skopskog polja), Glasnik Etnografskog instituta SAN, VIII, Beograd 1969, 158-160.
Kanun Leke Dukadjina – Arbanaško običajno pravo – (B. Nedeljković), Glasnik Muzeja Kosova i Metohije, II, Priština 1957, 349-362.
Imeretija – zemlja na Kavkazu, (Nicolo Rili), Glasnik Etnografskog instituta SAN, IV-VI, Beograd 1957, 455-459.
Čarobna lutka argentinskog folklora kod grčkih i latinskih pesnika – (Dudan – Vivante), Glasnik Etnografskog instituta SAN, IV-VI, Beograd 1957, 466-468.
O običajnom pravu arbanaškog naroda – (Rrok Zojzi – Mbi tė drejtat kanuanore tė popullit shqiptar), Glasnik Kosova i Metohije, II, Priština 1957, 363.
Otkrića ilirske kulture u okolini Mata – (S. Islami – Zbulime tė kulturės ilire nė rrethinat e Matit), Starinar, organ Arheološkog instituta SAN, VII-VIII, Beograd 1957, 422. Buletin i shkencave shoqėrore, nr. 2-3-4, Tiranė 1955, Istorijski glasnik, br. 2, Beograd 1956, 152-154.
Povodom objavljivanja istorije Arbanasa – (A. Hadri – M. Prekaj), Pėrparimi nr. 4, Prishtinė 1961, f. 275-282.
Etnografia shqiptare, I – 1962, II – 1963. III – Tiranė 1966. Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji, I, Prishtinė 1971, f. 301-306.
Etnografia shqiptare, IV, Tiranė 1972, Gjurmime albanologjike, Folklor dhe etnologji, III, Prishtinė 1975, f. 262-265.
Evlija Čelebi, Putopis – Odlomci o jugoslovenskim zemljama, Sarajevo 1973, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji – V, Prishtinė 1977, f. 270-273.
Etnografia shqiptare, V, Tiranė 1974, Gjurmime albanologjike, Folklor dhe etnologji, V, Prishtinė 1977, f. 284-287.
Etnografia shqiptare,  VIII, Tiranė 1976, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji, VI, Prishtinė 1978, f. 322-325.
Etnografia shqiptare,  VII, Tiranė 1976, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji, VII, Prishtinė 1978, f. 362-366.
Konferenca kombėtare e studimeve etnografike, Tiranė 1977, Gjurmime albanologjike – Folklor dhe etnologji, VIII, Prishtinė 1979, f. 281-286.
Njė vepėr solide shkencore (Sh. Rahimi, Vilajeti i Kosovės, Prishtinė, 1969), Rilindja mė 6. XII. 1969, Prishtinė.
Njė vepėr e rėndėsishme shkencore mbi arbėreshėt e Italisė (Antonio Bellushi: Argalia ndėr tekstet origjinale arbėreshe, Cosenza 1977), Rilindja mė 27. VII. 1977.
Povodom prevoda “Gorskog vijenca” na šiptarski jezik, Narodna armija, Beograd 17. septembar 1953.

Kontribute tė vogla profesionale gjeografike:

Persia – vendi dhe popullsia, Rilindja, 24. II. 1952, Prishtinė.
Egjipti, Rilindja, 21. II. 1952.
Tunizia, Rilindja, 28. II. 1952.
Maroko, Rilindja, 13. III. 1952.
Algjeria, Rilindja, 23. III. 1952.
India,    Rilindja, 8.V. 1952.
Indokina Franēeze, Rilindja, 21. VIII. 1952.
Birmania, Rilindja, 27.IX.1952.
Koreja, Flaka e vėllazėnimi, nr. 248, Shkup IV. 1952.
Kina, Flaka e vėllazėnimit nr. 251, Shkup 11. VI. 1952.
Japonia, Rilindja, 20. VII. 1952.
“Kėtu jemi slloven!” – Reportazh etnogjeografik nga Bregdeti Slloven, Rilindja, 27. VIII. 1959.

Shėnime:

Proizvodnja nafte u Egiptu, Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 1, Beograd 1953, 82.
Gradovi u Kongu, Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 1, Beograd 1953, 82-83.
Nekoliko podataka o posleratnim prilikama Filipina, Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 1, Beograd 1953, 77-78.
Privredne prilike države Misori (Indijska Unija), Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 1, Beograd 1953, 82-83.
Vinogradarstvo u švajcarskoj privredi, Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 2, Beograd 1953, 173.
Kačan… časopis, Zemlja i ljudi br. 2, Beograd 1953.
Industrija drveta “ochroma lagopus” U Ekvatoru, Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 2, Beograd 1953, 174.
Plovni kanali u nemačkoj, Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 2, Beograd 1953, 173.
Dve republike Nemačke, Glasnik Srpskog geografskog društva, br. 2, Beograd 1953, 174.
Zakonik Leke Dukagjina u šiptarskoj tradiciji,  Politika, Beograd 14. VIII. 1954.
Tradicionalno gostoprimstvo kod šiptara,  Politika, Beograd 27. V 1954.
Šiptarska kula u selima Metohije, Politika, Beograd 21. X 1955.
Šiptarski muzički instrument “ćiftelija”, Politika, Beograd 15. III 1957.
Poet gjithmonė i pranishėm nė zemrat e breznive (Me rastin e 70-vjetorit tė vdekjes sė Naim Frashėrit), Fjala nr. 12, Prishtinė dhjetor 1970.
Ivo Qipiko (1867-1923), (Parathėnie e shkurtėr e romanit tė tij Marimangat, tė pėrkthyer shqip). Shtėpia botuese Milladin Popoviq, Prishtinė 1957, 5-8.
Ivan Cankar (1876-1918), (Parathėnie e librit tė tij “Shėrbėtori Jernej dhe novela tjera”, tė pėrkthyer shqip). Shtėpia botuese Mustafa Bakija, Prishtinė 1956, 5-9.

Libra tė pėrkthyer:

Vjeti i madh 1941 – Dėshmi letrare mbi kryengritjen nė Serbi,  Drejtoria e informacioneve e Kryesisė sė qeverisė tė RP tė Serbisė, Beograd, 1950, f. 152.
I. Cankar – F. Delak, Shėrbėtori Jernej (Pjesė teatrale), Progres, Prishtinė, 1949, f. 24.
Vladimir Majakovski, Lexo e gjezdis Kinė e Paris  dhe vjersha tė tjera (pėrkthyer nga E. Mekuli e M. Krasniqi), Drejtorati i arsimit pėr Kosmet, Komisioni  pedagogjik, Beligrad, 1948, f. 73.
A. S. Pushkin, Pėrralla mbi gjelin e artė (pėrkthyer nga E. Mekuli dhe M. Krasniqi), Drejtoratit tė arsimit pėr Kosmet, Komisioni pedagogjik, Beligrad, 1949, f. 27.
A. S. Pushkin Princesha e shtatė vėllaznit, Mustafa Bakija, Prishtinė, 1952.
H. Andersen, Borėbardha, (adaptim), Mustafa Bakija, Prishtinė, 1956.
Ivan Cankar, Shėrbėtori Jernej dhe novela tjera, Mustafa Bakija, Prishtinė, 1956, f.186.
Ivo Qipiko, Marimangat (roman), Milladin Popoviq, Prishtinė, 1957, f. 182.
Branko Qopiq, Shtėpiza e iriqit, Nova Makedonija, Shkup 1964, f. 60.
Tregime e vjersha shkrimtarėsh maqedonas, Rilindja, Prishtinė, 1962, f. 99.
Grigor Vitez, Zamarja e shelqes, vjersha pėr fėmijė, SGB Rilindja, Prishtinė 1960, f. 116.
Zagorēiq – Hercog, Libri i parė pėr atdheun, Mustafa Bakija, Prishtinė 1954, (pėrkthyer bashkė me Adem Bllacėn).
Leon Zhelbnik, Historia e pėrgjithshme e pedagogjisė, (pėrkthyer disa kapituj), Milladin Popoviq, Prishtinė 1958.