Mehmet Halimi Anėtar korrespondent

 

BIOGRAFIA

Mehmet Halimi lindi nė Cėrnicė tė Gjilanit mė 10. 03. 1937. Nė vendlindje kreu shkollėn fillore katėrklasėshe, ndėrsa gjimnazin real tetėklasėsh e kreu nė Gjilan. Provimet e maturės i kaloi mė 1960 nė Gjimnazin e Prishtinės. Mė 1960 u regjistrua nė Fakultetin Filozofik tė Prishtinės, nė Degėn e Gjuhės dhe tė Letėrsisė Shqipe, qė e kreu nė qershor tė vitit 1964. Mė 1967 regjistroi studimet pasuniversitare tė Fakultetit Filologjik tė Beogradit - nė Katedrėn e Albanologjisė.
Nga viti 1968 deri sa u pensionua punoi nė Institutin Albanologjik, duke nisur karrierėn shkencore nga asistenti nė Sektorin e Dialektologjisė, hulumtues i pavarur, bashkėpunėtor shkencor, bashkėpunėtor i lartė shkencor, deri nė kėshilltar shkencor.
Ėshtė marrė nė radhė tė parė me studime dialektesh shqiptare, pastaj me hulumtimin e gjurmimin e onomastikės, nė lėmin e kulturės sė gjuhės shqipe, mbi dy rrafshe, nė rrafshin e kulturės sė drejtshkrimit dhe nė rrafshin e drejtshqiptimit tė shqipes normative.
Mė 1975 nė Fakultetin Filozofik mbrojti temėn e magjistraturės me titull “Fonetika e sė folmes sė Moravės sė Epėrme”, ndėrsa nė gusht tė vitit 2000 tezėn e doktoratės E folmja e Karadakut dhe mori gradėn doktor i shkencave filologjike.
Dr. Mehmet Halimi ėshtė njohės i mirė i terrenit, i traditave tona kombėtare, humanitar e pajtimtar, u mor me studimin e tė folmeve shqiptare dhe folklorin tonė, me kulturėn gjuhėsore, onomastikė e publicistikė, duke shkruar njė numėr tė madh studimesh, artikujsh, vėshtrimesh, recensionesh e kronikash, qė arrijnė mbi 400 (katėrqind) njėsi bibliografike dhe botime tė veēanta.

BIBLIOGRAFIA

Botimet e veēanta

- Studime gjuhėsore (dialektologji) I, Prishtinė 1978 (koautor);

- Fjalor fjalėsh dhe shprehjesh popullore (grup autorėsh), Prishtinė 1982;

- Ēėshtje tė normės letrare (koautor), Prishtinė 1982;

- Kėrkime dialektologjike, Prishtinė 1985, 404 f.;

- Vėshtrime gjuhėsore, Prishtinė 1993, 296 f.;

- Ēėshtje fjalėformimi nė gjuhėn shqipe, Prishtinė 1996, 310 f.;

- Kėshtu fliste babai im - Mesele dhe kallėzime tė Idriz Hoxhės - Cernica, Prishtinė 1997, 200 f.;

- Nina-nana dhe kėngė e lojėra fėmijėsh (koautor), Prishtinė 1997;

- Njeriu skofiar (Jeta dhe vepra e Haxhi Krasniqit), Prishtinė 2004, 347 f. (koautor);

- Regjistri i vendbanimeve tė Kosovės, Prishtinė 2005;

- E folmja e Karadakut, Prishtinė, 2008, f. 460;

- Flakadani i arsimit kombėtar, Prishtinė 2010, 580 f.;

- Ramiz Cernica – s imbol i bashkimit kombėtar, Prishtinė, (koaoutor) , 2011;

- Gjilani me rrethinė, (koautor, redaktor e kryeredaktor. E gatshme pėr shtyp).

Studime dhe artikuj

Dialektologji

- Disa tipare tė sė folmes sė Moravės sė Epėrme, Gjurmime albanologjike, 1-2, Prishtinė, 1970, ff.231-243;

- Vėzhgime mbi tė folmen e Moravės sė Poshtme, Gjurmime albanologjike, SSHF, II-1972, Prishtinė, 1973, ff. 109-145;

- Skicė e sė folmės sė fshatrave Mjak dhe Tanishec, Gjurmime albanologjike - SSHF, III, 1973, Prishtinė 1974;

- Fonetika e sė folmes sė Moravės sė Epėrme, (magjistraturė e mbrojtur me 7. 11. 1975);

- Mbi disa ndajfolje me fizionomi tė substantivuar nė tė folmen e Gollakut Verilindor, Rilindja, qershor 1976;

- Mbi disa grupe konsonantike nė tė folmen e Moravės sė Epėrme, Rilindja, 24. IX. 1977; 

- Disa tipare tė sė folmes sė Moravės sė Epėrme, Studime gjuhėsore (dialektologjia), I, Prishtinė 1978, ff.353-402;

- Sistemi konsonantik i sė folmes sė Moravės sė Epėrme, Gjurmime Albanologjike, SSHF VI, 1976, Prishtinė, 1978, ff.81-101 (shih dhe Studime filologjike, Tiranė, nr.4, 1981);

- Vėzhgime mbi tė folmen e Moravės sė Poshtme, Studime gjuhėsore (dialektologji), I, Prishtinė 1978, ff.403-451;

- Realizime dhe synime nė fushėn e studimeve dialektologjike, Rilindja, 21 I.1978;

- Sistemi vokalik i sė folmes sė Moravės sė Epėrme, Gjurmime Albanologjike, SSHF, 9, 1979, ff.43-76;

- Nazalizmi nė tė folmen e Moravės sė Epėrme, Gjurmime Albanologjike, SSHF, 10, 1980, f.145-155;

- Disa veēori tė sė folmes sė fshatrave Mramuer dhe Marec, Rilindja, 7.IX.1981; 

- Gjendja e studimeve tė tė folmeve shqipe nė Jugosllavi, Seminari Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, Prishtinė, nr. 10, 1985, ff. 57-68;

- Togjet vokalike AE, OE nė tė folmet shqipe, simpoziumi Gjendja e studimeve  albanoologjike - rezultate dhe probleme, 1985, botuar nė Jehona, 3-4, 1986, ff.146-154;

- Vepėr e spikatur dialektologjike (akad. Idriz Ajeti, Studime gjuhėsore nė fushė tė shqipes), Rilindja, 16. XI.1985 dhe Gjurmime albanologjike, SSHF, nr.15, Prishtinė 1986, ff .287-289 ;

- Pėrdorimi i theksit nė tė folmen e Karadakut, Gjurmime Albanologjike, SSHF, nr. 25,1995, Prishtinė, 1996, ff. 29-44;

- Gjendja e studimeve dialektologjike nė fund tė shekullit XX, Studime 4, Prishtinė 1997, ff.385-402;

- Nazalizmi nė tė folmen e Karadakut, Dardania Sacra, nr.1, Prishtinė 1999, ff.213-226;

- Nazalizmi nė tė folmen e Karadakut, GJA,SSHF, nr. 28-29, 1998-1999, Prishtinė 2002;

- Mbi disa pėrkime gjuhėsore tė sė folmes sė Karadakut tė Kosovės dhe tė folmeve tė rrethinave tė Shkodrės, Shkodėr, 20-22. XI. 2000, nė Dardania Sacra, Prishtinė, 2001; 

- Dr.Natasha Sotiri, E folmja dhe toponimia e Qeparoit , Konica, 2001, (recension) nė Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. 32);

- Diftongjet dhe togjet zanore nė tė folm en e Karadakut, Gjurmime Albanologjike, SSHF, nr.30-31, 2000-2001, Prishtinė 2003;

- Kohėt e mbipėrbėra nė tė folmen e Karadakut, Seminari Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, 21/2, Prishtinė, 2003, ff.385-390;

- Disa tipare tė pėrbashkėta dhe tė veēanta tė tė folmeve tė Anamoravės (tryezė shkencore me rastine 90-vjetorit tė lindjes sė akademik Idriz Ajetit), Studime, nr. 14, 2007.

Studime gjuhėsore

- Aglutinacioni dhe roli i tij fjalėformues, Jehona, nr. 1, 1970;

- Metateza si dukuri fonetike dhe roli i saj gjuhėsor, Jehona, nr. 1, 1970;

- Gjuha dhe roli i saj komunikues, Bota e re, nr. 40, prill, 1971;

- Mbi veēoritė e mbiemrave participorė, Rilindja, 21.IX.1974;

- Disa emra te gjymtė nė tė folmen popullore, Rilindja, 26.X.1974;

- Pikėpamjet e Eqrem Ēabejt mbi gjuhėsinė balkanike, Fjala, nr. 8, 15 IV.1988;

- Rreth shumėsit tė disa emrave mashkullorė, Gjurmime Albanologjike, SSHF, nr. 23, 1993, Prishtinė, 1994, ff. 125-133;

- Ndikimet gjuhėsore tė shqipes nė folklorin kroat e serb tė Anamoravės, Gjurmime albanologjike, SSHF, 24, 1994, Prishtinė 1995, ff. 83-94;

- Emra tė mbiemėrzuar, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. 27, 1997, ff.63-70;

- Pikėpamjet e Eqrem Ēabejt pėr gjuhėsinė ballkanike (i pėrpunuar dhe i zgjeruar) botuar nė vėll. EQREM ĒABEJ , Prishtinė, 2003;

- Kontributi i Petro Furiqit nė studimet  albanologjike (kumtesė e lexuar nė sesionin e organizuar pėr javėn e kulturės arvanitase), 7. IX. 2007;

- Konsulta Gjuhėsore – Paraprijėse e Kongresit tė Drejtshkrimit, Prishtinė 2009.

Studime leksikore 

- Mbi disa togfjalėsha popullorė, Jehona, nr. 7, 1972;

- Fjalė dhe shprehje tė rralla popullore, Flaka e Vėllazėrimit, nė vazhdime: 9,12, 14, 16, 19 dhe 23 prill 1972;

- Nga pasuria leksikore e Karadakut tė Gjlanit, Jehona, nr. 6, 1974, ff. 78-101;

- Material leksikor nga krahinat,Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. V, 1975, Prishtinė, 1976, ff.175-186 (koautor);

- Nga leksiku i pasivizuar i shqipes nė tė folmet popullore, Gjurmime Albanologjike, SSHF, VII, 1977, Prishtinė 1975, ff. 109-132;

- Shprehjet eufemike – relikte gjuhėsore tė sė kaluarės, Rilindja, 3.V. 1975;

- Nga leksiku i pasivizuar i shqipes nė tė folmet popullore, Gjurmime Albanologjike, SSHF, VIII, 1978, Prishtinė 1979, f. 217-232;

- Konservimi i leksikut arkaik nė krijimtarinė popullore, Rilindja, 3 III.1979;

- Ta aktivizojme leksikun e gurrės popullore, Rilindja, 11,12,13 dhe 14 VIII.1979;

- Nga leksiku i pasivizuar i shqipes nė tė folmet popullore, Gjurmime Albanologjike SSHF, nr.X-1980, ff. 265-278, (me S. Gashin);

- Pasivizimi i leksikut, Rilindja, 19.I.1980;

- Krijimtaria letrare dhe leksiku i saj arkaik, Gjurmime albanologjike, folklor dhe etnologji, XII, 1982, ff.199-205;

- Nga leksiku i pasivizuar nė sferėn e veshmbathjes popullore, Gjurmime Albanologjike, SSHF, nr. XI, 1981, Prishtinė, 1982, ff.93-104 (shih dhe: Trashėgimia e kulturės popullore, Prishtinė, 1983, ff.175-185);

- Leksiku i pasivizuar nė shprehjet frazeologjike, Rilindja 27.I.1990;

- Leksiku i pasivizuar etnofolkorik nė shprehjet frazeologjike, Studime etnografike tė ndry­shimeve bashkėkohore nė kulturėn popullore shqiptare (7-8 dhjetor 1989), Prishtinė 1990, ff.171-183;

- Fjalor dialektor me vlerė tė shumėfishtė, Gjurmime  albanologjike, SSHF, nr. 17, 1987, Prishtinė 1988, ff. 303 -314;

- Ndikimi i orientalizmave nė fushėn e fjalėformimit ndėr tė folme shqipe, Gjurmime  albanologjike, SSHF, nr. 22, 1992, Prishtinė, 1993,ff. 115-125;

- Tipat e fjalėformimit nė Fjalorin e fjalėve dhe shprehjeve popullore, Rilindja, 15. IX. !982;

- Material i ēmueshėm pėr leksikologjinė tonė (I. Goēi, Antonimet e gjuhės sė sotme shqipe, Prishtinė, 1985, botoi Instituti albanologjik), Rilindja, 18. I.1986; 

- Material leksikor nga krahinat, Gjuha Shqipe, nr. 2. 1988;

- Tipat e fjalėformimit nė fjalorin e Kristoforidhit, Konferenca shkencore 100 vjetori i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, Prishtinė, 1990, ff. 53-67;

- Thesari leksikor nė ligjėrimet popullore ėshtė i pashtershėm, Rilindja, 13. XI. 2001;

- Shtresimet leksikore dhe leksiku i pasivizuar nė tė folmet popullore (lexuar nė Konferencėn Shekulli i shtetit shqiptar,11-12 VI.2012).

Onomastikė 

- Elemente tė gjuhės dhe toponomastikės, Rilindja, 1. II.1975;

- Mbi disa toponime tė tipit perifrastik, Onomastika e Kosovės, Prishtinė, 1979, ff, 243-251;

- T’i shkruajmė besnikėrisht emrat e vendbanimeve, Rilindja, 17. IV. 1982;

- Mbi evoulimin e disa toponimeve kompozitore nė tė folmet e sotme shqipe, Fjala, 15. I.1986;

- Toponimet kompozitore mesjetare nė tė folmet e sotme shqipe, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. 16,1986, Prishtnė, 1987, ff. 101-120;

- O nekim složenim srednjoveknovim toponimima sačuvanim u savremenin albanskim govorima (Konferenca VI e Onomastikės Jugosllave, 9-12. X.1985, Donji Millanovc), Beograd, 1987. ff.53-63;

- Emri Shkup dhe rrjedhojat e tij, Gjuha shqipe, nr. 1,1987, ff.77-85;

- Gjurmėt e toponimeve nė kėngėt e kurbetit, Jehona , nr.1, 1987, ff. 79-89:

- Toponimet si dėshmi e autoktonisė sė popullsisė shqiptare nė Maqedoni (Simpo­ziu­mi Shqiptarėt e Maqedonisė, Shkup, 20, 21 dhe 22 dhjetor 1991), Shkup 1994, ff. 87-96;

- Etimologjia evolutive e makrotoponomit Karadak, Zėri, 5. X. 2000;

- Mbi disa toponime kompozitore mesjetare nė rrethinat e Shkodrės, Seminari V Ndėrkombėtar, Shkodra nė shekuj, 2002;

- Toponimia e Gjakovės me rrethinė, botoi Kuvendi i Komunės Gjakovė, 2003, (recension), GJA, SSHF, nr. 30-31-2000-2001, Prishtinė 2003;

- Njė vepėr e rėndėsishme onomastike, Zėri, 15.II. 2003;

- Parimet e Komisionit Qendror pėr Emėrtimin e Standardizimin e Vendbanimeve tė Kosovės, Dardania Sacra, nr.5, 2005, ff. 267-280;

- Toponimet kompozitore nė trevėn e Mitrovicės me rrethinė (sesioni shkencor pėr ēėshtje historike e arkeologjike, etnologjike e onomastike tė Mitrovicės me rrethinė, shtator, 2008);

- Vepėr me vlera tė shumėfishta shkencore onomastike (R. Doēi, Ēėshtje onomastike pellazgjiko-ilire-shqiptare, Prishtinė, 2009);

- Vepėr e mirėfilltė shkencore nga fusha e onomastikės, Gjurmė onomastike, Prishtinė 2009.

Terminologji

- Emėrtimet popullore qė shprehin sasi aproksimative, Rilindja, 12.IX.1977;

- Mbi zhvillimin e disa fjalėve nė tė folme popullore, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. VI, 1976, Prishtinė 1978, f. 141-150;

- Ndeshtar e jo garues, Rilindja, 6. I.1979;

- Koritore apo lugore, Rilindja, 1 X.1983;

- Thellėsi e njohjes sė terminologjisė sinonimike (ca fjalė rreth Fjalorit etnobotanik tė Shefki Sejdiut ), Rilindja, 1. III.1986; 

- Kujdes e maturi nė krijimin e fjalėformimeve tė reja, Rilindja, 15 III.1986, f.14.

- Mundėsia e zgjerimit dhe e pasurimit tė terminologjisė me prapashtesėn fjalėformuese -tore, (Simpoziumi: Gjendja e terminologjisė shqipe nė Jugosllavi, 28-29 janar 1988), f. 32-44;

- Mundėsi e pasurimit tė terminologjisė, Jehona, nr.7 , 1989.

Studime dhe artikuj nga fusha e kulturės gjuhėsore 

-T’i evitojmė provincializmat, Rilindja, 1 dhe 3. IV.1972;

- Njė vėshtrim rregullave tė drejtėshkrimit tė shqipes, Rilindja, 24, 25 e 26.VI. 1972;

- Mbi plastikėn e gjuhės popullore, Fjala, nr. 10, 1972;

- Ta kultivojmė veēantinė gjuhėsore, Rilindja, 9.XII.1972;

- Paisje apo pajisje?, Rilindja, 8.XII.1973;

- Molla tė mira apo mollė tė mira?, Rilindja, 22.XII.1973;

- Nxėnėsi dhe e folmja lokale, Shkėndija, nr.16, tetor 1974;

- Mėsuesi dhe e folmja lokale, Shkėndija, nr.17, nėntor 1974;

- Pėrvetėsimi i gjuhės sė njėsuar letrare, Shkėndija, 18-19, nėntor 1974;

- Ne dhe gjuha, Shkėndija, nr.7, 1975;

- Gjuha letrare dhe individualizimi lokal, Shkėndija, nr.6, 1 Prill 1976;

- Rėndėsia e intonacionit nė tė folur, Shkėndija, nr. 2, 15. I. 1977;

- Kultura e ligjėrimit nė gjuhėn e njėsuar, Rilindja, 10. XI.1977;

- Tempoja, ritmi, intonacioni dhe afektiviteti i ligjėrimit, Rilindja, 17. XII.1977;

- Pėrvetėsimi i recitimit interpretativ artistik, Shkėndija, 1977;

- Kultura e tė folurit, Ēėshtje tė normės letrare, 1980, ff. 114-120;

- Pėrvetėsimi i Normės sė Gjuhės letrare, Ēėshtje tė normės letrare, Prishtinė, 1980, ff.121-141;

- Pėr njė ligjėrim mė tė drejtė, Zėri i rinisė, nr.11, 14 mars 1981;

- Tė mos e varfėrojmė gjuhėn tonė, Rilindja, 29.VIII. 1981;

- Ēfarė qėndrimi duhet tė kemi ndaj formave dialektore nė tė folurit e nxėnėsve, Shkėndija, nr.14, 1. X. 1981;

- T’i pėrfillim rregullat drejtėshkrimore, Rilindja, 5.X.1981;

- Mbi disa kalke nė shtypin tonė dhe nė mjetet tjera tė informimit, Rilindja, 5. XI.1981;

- Luftanije e jo luftė anije, Rilindja, 6.VI.1982;

- Mbi pėrdorimin e disa konstrukteve tė huaja nė shtypin tonė, Gjuha shqipe, 1982, ff.25-29;

- Pėrpjekjet e mėsimėdhėnėsve pėr mėnjanimin e ndikimeve dialektore, Shkėndija, nr.14, 25 maj 1982;

- Mbi disa kalke nė shtypin tonė dhe nė mjete tė tjera tė informimit (Simpoziumi shkencor, Prishtinė, 15,16,17 dhjetor 1980), Probleme aktuale tė kulturės sė gjuhės shqipe, Prishtinė 1983, f. 74-80;

- Roli i mjeteve tė informimit gojor nė kultivimin e kulturės gjuhėsore, Gjuha shqipe, nr.2, 1983, ff. 5-10;

- Gjuha letrare dhe tė folmet popullore, Shkėndija, nr. 3.1 shkurt 1984 (shih dhe Gjuha jonė, nr. 3, Tiranė, 1984, ff. 32-38);

- Kultura e gjuhės nė mjetet e informimit gojor, Gjuha shqipe, nr.1, 1984, ff.31-33.

- Kultura e bashkėbisedimit, Rilindja, 31.VIII.1985;

- Mjetet e informimit gojor – kultivues dhe standardizues tė rėndėsishėm tė gjuhės letrare, Shkėndija, nr.1, 2, janar 1985;

- Disa konstrukte tė palogjikshme fjalishė, Rilindja, 6 dhe 13.XI. 1986;

- Komunikimi i ndėrsjellė shumėgjuhėsor, Rilindja, 20.VI. 1986;

- Tė shkruajmė me veēanti gjuhėsore, Rilindja, 15.V.1987;

- Rėndėsia e mėsimit tė gjuhės joamtare, Shkėndija, 14-15, 15.IX – 1. X.1987;

- Pėr pėrdorimin e drejtė tė parafjalėve nė, pa dhe pėr, Gjuha Shqipe, nr.1,1988;

- Disa shprehje frazeologjike tė Anamoravės, Gjuha Shqipe, nr.2, 1988;

- Pėrdorimi i drejtė i disa parafjalėve, Rilindja, 20.VIII .1988;

- Pėr pėrdorimin e drejtė tė nyjės tė , Rilindja, 3. IX. 1988;

- Pėr pėrshtatshmėrinė e kategorisė gramatikore tė numrit tė emrit, Rilindja, 14. IX . 1988;

- Pėrdorimi i drejtė i disa pjesėvė mohore pa dhe mos, Rilindja, 8. VI .1989;

- T’i mėnjanojmė trajtat dialektore nė mjetet tona tė informimit, Rilindja, 19.VIII.1989;

- Kultura e komunikimit ndėrgjuhėsor, Gjuha nė shkollė, Prishtinė 1989 (shih dhe rev. Fjala nr.3, 1989);

- Pėrgjegjėsia ndaj gjuhės sė njėsuar letrare nė mjetet e informacionit gojor, Gjuha shqipe, nr. 2, 1989;

- Kultivimi i gjuhės letrare nė shkollė, Shkėndija, mars 1996;

- Drejtshkrimi e drejtshqiptimi i disa emrave femėrorė, Bujku, 7 tetor 1996;

- Pėr pėrdorimin e drejtė tė foljes ngre, Gjuha Shqipe, nr.1, 1997, ff, 39-42,;

- Kultivimi i kulturės gjuhėsore nė radiotelevizion, simpoziumi i ASHAK dhe Instituti Albanologjik, tetor 1998, ff.81-86;

-Ta kultivojmė kulturėn gjuhėsore nė mjetet e informacionit, Zėri, 15 nėntor 2000;

- Ta kultivojme kulturėn gjuhėsore nė radiotelevizion, Shkėndija, nr.4, Prill 2001; 

- Ta kultivojmė kulturėn gjuhėsore nė radiotelevizion, Gjuha dhe shkolla shqipe nė vite, botuar nga Shoqata Kombėtare e Veteranėve tė Arsimit Normalisti (Konferenca shkencore 7 mars 2001) , Elbasan 2002 , f.134-138;

Studime nga fusha e fjalėformimit 

- Roli i prapashtesave tė dyfishta, Rilindja, 26 shkurt 1972;

- Fjalėformimi me prapashtesėn – tore: avulltore, fshisatore, veshatore, Rilindja, 29. 1.1972;

- Nocioni i fjalėve me prapashtesėn – imė, Rilindja, 22.VII.1972;

- Fjalėformimi me prapashtesėn – ungė, Rilindja, 22.VII.1972;

- Fjalėformimi me prapashtesėn femėrore – tore nė sferėn e amvisnisė, Rilindja, janar1972;

- Kuptimi i fjalėve me prapashtesėn – ec, Rilindja ,1972;

- Emra bagėtish me sufiksin – osh nė Karadak tė Gjilanit, Rilindja, 31. VIII .1974;

- Mbi disa kompozita nė tė folme popullore, Rilindja, 20. III. 1976;

- Mėnyrat dhe tipat e fjalėformimit nė Fjalorin e Kristoforidhit, Rilindja , 15 XII. 1978;

- Tipat e fjalėformimit nė Fjalorin e Kristoforidhit (version i zgjeruar, lexuar nė Konferencėn shkencore 100 vjetori i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit), Gjurmime Albanologjike, SSHF, nr. XIII, 1983, f.161-177;

- Pėrdorimi funksional i kompozitave (Mbi disa kompozita tė blenit: Kėngė dashurie I, Prishtinė 1979, botuar nga Instituti Albanologjik, Rilindja, 12.IX.1981, f.12;

- Formimi i fjalėve me disa prapashtesa, Rilindja, 6.II.1982;

- Tipat e kompozitave tė Fjalorit tė fjalėve dhe shprehjeve popullore, Rilindja, 15.IX.1982;

- Kompozitat nė veprimtarinė letrare tė Nolit, Rilindja, 17 mars 1982; (versioni i zgjerur nė pėrmbledhjen: Fan S. Noli nė 100 vjetorin e lindjes, 1882-1982), Prishtinė, 1984, f.122-131; 

- Kompozitat ndajfoljore, Shkėndija, nr.11-12, 15.VI.1984, f.15;

- Kompozitat ndajfoljore mėnyre, Rilindja, 11.II.1984;

- Kompozitat nė Fjalorin e Konstandin Kristoforidhit, Seminari Nderkombetar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe kulturėn Shqiptare, nr10, 1985, f. 207-212;

- Ēėshtje fjalėformimi nė veprėn e Mitrush Kutelit, Bujku, 10 korrik 1996; dhe Studime 3, ASHAK, Prishtinė, 1996, f.161-172 (punim i zgjeruar);

- Tipat e fjalėformimit nė Kėngėt e Kurbetit, Letėrsia shqipe dhe mėrgimi, Prishtinė 1997, f. 237-243.

Vėshtrime 

- Jeta dhe veprimtaria shkencore e prof . dr. Idriz Ajetit (vėshtrim i pėrgjithshėm - koautor), Gjurmime albanologjike, SSHF, 1977, ff. 11-17 ;

- Kontributi i akademik Idriz Ajetit nė fushėn e dialektologjisė shqiptare, Jehona, nr. 3, 1979, ff. 292-297;

- Akademik Idriz Ajeti - albanolog dhe linguist i shquar i ditėve tona, Fjala, 1 I.1980;

- Tė dhėnat e Atanasije Urosheviēit mbi lagjen Smakiq tė Cernicės, Pėrparimi, nr.1, 1971; 

- Ahmet Hajdari, Doracak i gjuhės, Shkup, 1988, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. 19-1989, Prishtinė, 1990, ff.401-405; 

- Nxitje pėr njohuri tė reja gjuhėsore, Jehona, 2-3, 1989 (shih dhe Rilindja, 9. IX. 1989);

- Dr. Qemal Murati, Konservacioni nė fushė tė shqipes, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. 22,1992, ff.152- 157;

- Konferenca shkencore : Gjuha letrare kombėtare dhe bota shqiptare sot, Tiranė 20-21 nėntor 1992, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. 22, 1992, f. 157-158;

- Fjalor i tė folmeve shqipe ne Mal tė Zi, GJASSF, nr. 26, 1996, f. 236-238;

- Njė vepėr e rėndėsishme nė shkencėn e gjuhėsisė shqiptare, dr.Nuhi Veselaj: Paskajorja - ēėshtje e shqipes standarde, Rilindja, 10. VI. 2000 (dhe Dardania Sacra, nr. 2, 2000, 431-434);

- Njė vepėr autentike me lėndė tė pasur burimore historike, Rilindja, 17 V. 2001;

- Dr, Mehmet Ahmeta , E folmja e Plavės dhe Gucisė, IAP, Prishtinė 2002, f.396 nė GJA, SSHF, nr.30-31, Prishtinė 2003;

- Margaritarėt e Malėsisė sė Gjakovės - vepėr me vlera shkencore e kulturore tė pakrahasue­sh­me, Visare gjuhėsore-kulturore nga Malėsia e Gjakovės, gazeta Drita, 29.II. 2004;

- Fryma kombėtare nė veprimtarinė e myderriz Hasan efendi Nahit (Pėrmbledhje kumtesash nga sesioni shkencor, Prishtinė, 5 shkurt, 2011), Prishtinė, 2012, f. 87-97.

Kronika shkencore

- Ekspedita kėrkimore-shkencore nė Rrafshin e Dukagjinit, Gjurmime albonologjike, SSHF, IV, 1974, Prishtinė, 1975, ff. 207-211;

- Shkurtimisht mbi rezultatet e ekspeditės pranverore, Gjurmime Albanologjike, SSHF, VI – 1976, ff. 215-219;

- Disa tė dhėna pėr ekspeditėn shkencore tė sezonit pranveror, Gjurmime albanologjike, SSHF VIII-1978, Prishtinė 1979, ff. 265-271;

- Disa tė dhėna lidhur me ekspeditėn shkencore tė vjeshtės, Gjurmime albonologjike. SSHF, X-1980, ff. 185-186;

- Ekspedita kėrkimore-shkencore e vjeshtės sė vitit 1981, Gjurmime albonologjike, SSHF, XII – 1982, ff. 207-210;

- Ekspeditat kėrkimore - shkencore tė viteve 1984 dhe 1985, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. 15, 1985, Prishtinė, 1986, ff. 275;

- Thesari leksikor nė ligjėrimet popullore ėshtė i pshtershėm, Rilindja, 13 nėntor 2001;

- Seminari IV Ndėrkombėtar Shkodra nė shekuj ( 20-22 nėntor 2000 )ff. 233-237( kronikė shkencore), GJ.A, SSHF, 1998-1999, Prishtinė 2002.

Materiale folklorikedhe vėshtrime e komentime nga fusha e folklorit

- Fjalė tė urta nga Morava e Epėrme, Jeta e re, nr. 6.1969;

- Tregime popullore nga Morava e Epėrme, Jehona, nr. 7-8,1970;

- Frazeologji popullore nga Morava e Epėrme, Flaka e vėllazėrimit, 28 janar 1972;

- Namė e mallkime nga Morava e Epėrme, Flaka e vėllazėrimit, 18. II,1972;

- Fjalė tė urta nga Morava e Epėrme, Jehona, nr. 2,1972;

- Fjalė tė urta nga Morava e Epėrme, Jehona, nr. 3,1972;

- Frazeologji popullore nga Morava e Epėrme, Jehona, nr. 4, !972;

- Fjalė tė urta dhe frazeologji popullore, Flaka e vėllazėrimit, 18 shkurt 1972;

- Kontributi i fėmijėve nė letėrsinė popullore, Fjala, nr. 5, 1972;

- Disa kėngė dasme nga Morava e Epėrme (me komentime), Flaka e vėllazėrimit, 23, 25 dhe 28 qershor 1972;

- Frazeologjitė popullore shprehje e mendimit figurativ, Flaka e vėllazėrimit, 2,4 nėntor 1973;

- Njė vepėr e rėndėsishme nė fushėn e etnofokloristikės shqiptare (Zeqirja Dauti, Lojėra popullore nga Kosova Lindore, Ura, GJ.A., Folklor-etnologji, nr. 38, 2008, Prishtinė 2009;

- Anton Ēetta njohės i shquar i traditės kombėtare (kumtesė nė Java e albanologjisė), Prishtinė 2012.

Etnografi

- Disa zakone dhe bestytni nga fshati Cernicė, Flaka e vėllazėrimit, 20 tetor 1972;

- Kadri Halimi, Studime etnologjike, Gjurmime albanologjike-folklor dhe etnologji, nr. 24-1994, f. 180-185. 

Bibliografi

- Bibliografi e punimeve tė gjuhėsisė (1971-1972), Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. V-1975, ff. 211-220;

- Studime, artikuj e trajtesa nga gjuhėsia tė publikuara nė revista periodike dhe nė shtypin tonė tė pėrditshėm gjatė viteve 1973, 1974 dhe 1975, Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. VI, 1976, ff. 205-213;

- Bibliografi e punimeve tė gjuhėsisė (1976), Gjurmime albanologjike, SSHF, nr. VII-1977, ff. 353-356;

- Bibliografi e punimeve shkencore dhe profesionale e Prof. Idriz Ajeti (1947-1977), Gjurmime albanologjike, nr. VII – 1977, ff. 19-25.

Artikuj nga fusha tė ndryshme shkencore

- Kulla e lahuta, Rilindja, 15 shtator 2001;

- Njė vepėr me vlerė tė shumfishtė metodike-pedagogjike e shkencore, Rilindja, 13 tetor 2001;

- Dr. Lutfi Ēejku , Luma nėpėr sfidat e historisė, Prizren 1997 (recension) nė GJ.A, SSHF, nr. 31-32-2001-2002, Prishtinė 2003 , ff. 367-369;

- Dr.Latif Mulaku –mr. Ahmet Kelmendi , Gramatika e gjuhės sė sotme shqipe (Fonetika dhe  Morfologjia), pėr shkollat e mesme ETMMK, Prishtinė 2002, f.333, (recension), Gjurmime Albanologjike, SSHF, nr. 30-31-2000-2001, Prishtinė 2003;

- Vepėr me vlerė shkencore dhe kulturore tė pakrahasueshme , vėll. i Avdyl Sulės, Visare gjuhėsore-kulturore nga Malėsia Gjakovės II , Tiranė 2003, ff. 7-10 (recension);

- Perspektiva e kėrkimeve dhe studimeve dialektologjike nė Kosovė (Simpoziumi 50 vjet studime albanologjike), Prishtinė, 2004, ff. 107-110;

- Fillet e studimeve dialektologjike nė Kosovė (lexuar nė sesionin Seminari Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare), 27 VIII. 2004;

- Shpalime kujtimesh pėr prof. dr. Sabit Ukėn, botuar nė monografinė e Dr. Jusuf Osmanit, Sabit Uka Intelektual i vizioneve, Prishtinė 2008, ff. 96-102;

- Biografia e Sadulla Brestovcit (1933-1979), LK nė Kazanė e Gjilanit, 2008; 

- Sadulla Brestovci zė njė vend tė rėndėsishėm nė historiografinė tonė, Lėvizja Kombėtare nė Kazanė e Gjilanit (Islam Pira 1866-1931), Prishtinė 2008, ff. 246-256.

- Kur e njoha dhe si e njoha Destan Bajraktarin, Bota sot, 27, 28 shkurt dhe 1 mars 2009, (shih dhe nė monografinė e Naxhie Bajraktarit – Doēit, 2009);

- Mehmet Gjevori - kolos i arsimit dhe i kulturės kombėtare shqiptare, Zėri, 27 prill 2009;

- Pėrse e putha pragun e Institutit Albanologjik? (Me rastin e 15-vjetorit tė dėbimit dhe 11-vjetorit tė kthimit nė Institutin Albanologjik), Lajm, 6. III. 2009, dhe Jehona e Re 1-2, 2009 ;

- Vepra madhore e njeriut popullor s’vdes kurrė, Epoka e Re, 3 tetor 2009; (shih dhe revistėn Gjurmime albanologjike, Prishtinė 2010, ff. 339-343);

- Bahtir Sheholli (in memoriam), Gj.A., Folklor-etnologji, nr. 40, 2010, Prishtinė 2011;

- Njė kujtim pėr Prof. Kadri Halimin dhe kujtime nxjerr nga ditari im (botuar nė veprėn monografike tė Drita Halimi-Statovci, Njė jetė ndėrmjet shkencės dhe atdhetarisė), Prishtinė, 2011, ff. 344-352;

- Lėvizja gjithėpopullore e pajtimit tė gjaqeve nė Anamoravė (nė monografinė Gjilani me rrethinė, Prishtinė, 2012);

- Pėrvjetor i Motit tė madh (Me rastin e 20-vjetorit tė Lėvizjes gjithėpopullore tė pajtimit tė gjaqeve), Bota sot, 17 V. 2012;

- Familja Devaja - njė monografi familjare me vlerė edhe pėr historinė kombėtare (Kurtesh Devaja), Prishtinė 2012;

- Mehmet Kurtesh Pozherani, njeriu shkollė mė vete, Kosova Sot, 19 IV 2012;

- Ibrahim Rugova ndėr figurat mė tė mėdha tė kombit shqiptar, Kosova sot, 21 I. 2013.