Arsim Bajrami Anėtar korrespondent

 

BIOGRAFIA

Prof. dr. Arsim Bajrami u lind nė fshatin Medvec tė Lipjanit me 19.03.1960. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, tė mesmen nė Lipjan, kurse Fakultetin Juridik tė Universiteti tė Prishtinės e regjistroi nė vitin shkollor 1978/1979 dhe e mbaroi me sukses tė shkėlqyeshėm pėr tre vjet, nga katėr sa ishin paraparė. Gjatė studimeve ishte bursist i universitetit dhe mori ēmimin “Student i dalluar”. Nė vitin 1983 e dha me sukses tė shkėlqyeshėm provimin e jurisprudencės. Me 15 Janar 1985, me notė mesatare 10, mori titullin Magjistėr i shkencave juridiko-kushtetuese duke mbrojtur temėn “Gjyqėsia kushtetuese e Kosovės”. Studimet e doktoratės me temėn “Aspekti normativ i mėvetėsisė sė Kosovės nė periudhėn 1945-1994” e mbrojti nė vitin 1996 dhe u promovua doktor i shkencave juridike. Nė vitin 1987 u rizgjodh asistent nė Fakultetin Juridik, kurse u autorizua ligjėrues nė vitin 1991. Puna dhe avansimet e shpejta bėnė qė tė zgjidhet docent menjėherė pas doktoratės. Nė vitin 2000 u zgjodh profesor inordinar, kurse mė 2004 profesor ordinar. Ka mentoruar mbi 25 kandidatė nė procesin e doktoratės si dhe mbi 100 nė atė tė magjistraturės. Ka ngritur dhe pėrgatitur 15 asistentė nė lėndėt kushtetuese-juridike.
Ėshtė ndėr themeluesit e Departamentit tė Shkencave Politike nė Fakultetin Filozofik tė UP-sė, ku vazhdon tė angazhohet nė lėndėt: Modelet e demokracisė, Parlametrarizmi dhe sistemi politik i Kosovės. Ėshtė angazhuar edhe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė lėndėt: E drejta kushtetuese, Sistemi politik. Po ashtu ka qenė i angazhuar edhe nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė nė lėndėt E drejta parlamentare dhe Sistemi politik. Kohė pas kohe ka pasur dhe ka angazhime si ligjėrues i jashtėm nė Universitetin Shtetėror tė Tiranės.
Aktivitetin akademik e ka ushtuar edhe jashtė universiteteve. Nė vitin 2000 ka qenė i mėsimdhėnės i lėndės Liritė dhe tė drejtat e njeriut nė njė program pėr trajnimin e TMK-sė, organizuar nga Finish Human Rights dhe Ministria e Punėve tė Jashtme e Finlandės. Krahas ligjėrimit nė vend, ka ligjėruar edhe nė Universitetin e Evropės Qendrore (CEU), mė 1997, nė Universitetin e Kalabrisė nė Kozencė, nė vitin 1999, nė Universitetin shtetėror tė Arizonės, nė SHBA, nė vitin 2003, si dhe ėshtė prezantuar nė Parlamentin holandez, mė 2003.
Nė vitin 1990-1996, ishte themelues dhe anėtar i kryesisė sė Shoqatė sė pavarur tė juristėve tė Kosovės. Mė 1994-2000 ishte kryeredaktor i revistės “Vjetari”, botimi i shoqatės sė pavarur tė juristėve tė Kosovės. Njėkohėsisht ėshtė anėtar i redaksisė sė revistės “Kosova Law Review”, nė gjuhėn angleze, tė po kėsaj shoqate dhe anėtar i bordit tė revistės shkencore “Vizione”, botim i Institutit Demokratik nė Republikėn e Maqedonisė.
Ėshtė themelues dhe kryeredaktor i revistės shkencore “Constitutio”, e specializuar pėr ēėshtje kushtetuese dhe parlamentare.
Sė voni prof. Bajrami ka themeluar dhe udhėheq Institutin pėr Studime Kushtetuese dhe Parlamentare, si qendėr tė pavarur kėrkimore-shkencore, qė ka pėr qėllim tė japė kontribut nė zhvillimin e shkencės nė pėrgjithėsi dhe tė drejtės kushtetuese e parlamentare nė veēanti.
Ėshtė njėri ndėr iniciatorėt dhe themeluesit e Shoqatės pėr tė Drejtėn Kushtetuese, e para e kėtij formati nė trojet shqiptare.
Nė dhjetor tė vitit 2012 prof. dr. Arsim Bajrami u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.

Kontributi profesional nė proceset e shtetėformimit
Pėrveē aktiviteteve shkencore, prof. dr. Arsim Bajrami nuk e ka lėnė anash kontributin tij profesional nė procesin e shtetformimit tė Republikės sė Kosovės. Mė 7 shtator 1990 mori pjesė nė grupin punues pėr hartimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, ndėrsa nė vitin 1991 nė grupin punues pėr hartimin e amendamenteve tė kėsaj kushtetute, me tė cilat Kosova u shpall Republikė pas referendumit gjithėpopullor. Ishte pjesėmarrės nė grupin e ekspertėve kosovarė qė punuan nė hartimin e Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, tė vitit 1998. Nė cilėsinė e ekspertit ishte dhe pjesė e delegacionit kosovar nė Konferencėn e Rambujesė, ku dha kontribut tė rėndėsishėm nė hartimin e tekstit tė marrėveshjes dhe sė bashku me juristėt amerikanė nga Departamenti i shtetit, ishte hartues i Kushtetutės sė Pėrkohshme nė Rambuje si dhe bashkėhartues dhe udhėheqės i procesit nė hartimin e Kornizės Kushtetuese pėr Vetėqeverisje tė Pėrkohshme nė Kosovė, nė vitin 2001. Nė vitin 2003 ishte kryetar i komisioni pėr hartimin e Rregullores sė Kuvendit tė Kosovės, pjesėmarrės nė pėrgatitjen e amendamenteve pėr Kornizėn Kushtetuese pėr Vetėqeverisje tė Pėrkohshme si dhe kryetar i komisionit pėr hartimin e statutit tė Universitetit tė Prishtinės. Kontributin e tij drejt krijimit tė shtetit tė Kosovės e vazhdoi me udhėheqjen e grupit kushtetues nė bisedimet pėr statusin pėrfundimtarė tė Kosovės nė Vjenė, ku u pėrcaktuan kornizat e shtetit tė Kosovės. Ishte njėri ndėr ekspertėt kryesorė nė hartimin e tekstit tė deklaratės sė Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Pėrveē kėsaj, ka qenė udhėheqės dhe njėri ndėr hartuesit kryesorė i Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės tė vitit 2008 si dhe themelues i Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės. Qė nga fillimi i vitit 2011 ėshtė duke e udhėhequr procesin e ndryshimeve Kushtetuese nė Republikėn e Kosovės, qė do tė mundėsojnė zgjedhjen e drejtpėrdrejtė tė presidentit tė Republikės sė Kosovės, si dhe reformėn Kushtetuese dhe ligjore pėr pėrfundimin e mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Sė fundi ėshtė angazhuar nė cilėsinė e ekspertit kryesor ndėrkombėtar pėr hartimin e Kushtetutės sė Republikės sė Libisė, pas revolucionit tė “Pranverės Arabe” nė kėtė shtet. 

Pozitat publike
Pėrgjegjėsitė nė procesin e krijimit tė shtetit prof. Dr. Arsim Bajrami nuk i ka bartur mbi supe vetėm pėrmes dhėnies sė kontributit profesional, por ka qenė edhe aktor nė tė gjithė momentet qė ēuan nė krijimin e shtetit, sė kėndejmi ai ka qenė njėri ndėr deputetėt e rrallė tė Kuvendit tė Kosovės tė gjitha legjislaturat, nga momenti i fillimit tė punės sė tij; ishte zv. ministėr i drejtėsisė dhe kėshilltar i kabinetit tė kryeministrit tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės me 1999; po ashtu tri vite me radhė ka qenė Prorektor, 2001-2005 si dhe Rektor nė Universitetin e Prishtinės gjatė vitit 2004-2005, me ē’rast ka qenė promotor i dhėnies sė ēmimit Doktor Honoris Causa presidentit tė SHBA-ve Bill Clinton. Pas krijimit tė shtetit, shpalljes sė pavarėsisė, prof Bajrami, emėrohet Ministėr i Administratės Publike, ku ka dhėnė njė kontribut tė ēmueshėm nė reformimin e administratės publike nė Republikėn e Kosovės si dhe instalimin e sistemit tė E-Qeverisjes. Po ashtu ka qenė anėtarė i bordit tė konferencės sė rektorėve tė Evropės juglindore. Pėrveē kėsaj Prof Bajrami, ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė pasurimin dhe zhvillimin e jetės politike nė Kosovės, qė nga pėrfundimi i luftės e deri mė sot. Me datėn 5 dhjetor 2012 u zgjedh Anėtarė i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės.

Pjesėmarrja nė konferenca dhe simpoziume
- 1988, Zagreb, simpoziumi “Ndryshimet e Kushtetutės sė RSFJ-sė”, ku mbrojti idenė e krijimit tė Republikės sė Kosovės me kumtesėn “Disa aspekte lidhur me procedurėn e ndryshimit kushtetues tė RSFJ-sė dhe asaj tė Republikės sė Serbisė”;
- 1997/98, Sofje, simpoziumi “Zgjedhja paqėsore e konflikteve”;
- 1997, Beograd, simpoziumi “E drejta e vetėvendosjes-Aplikimet nė Kosovė”, me kumtesėn “Aspekti kushtetues-juridik i sė drejtės sė Kosovės pėr vetėvendosje”;
- 1990, Kozencė, Kalabri, simpoziumi “Stati-Culture, nazioni, Europa e Balcani” me kumtesėn “Le cause della crisi del Kosovo - prospettive di suluzione (Shkaqet e Krizės nė Kosovė- perspektivat dhe zgjedhjet)”;
- 2000, Los Anxhelos, SHBA, projekti “Edukimi Qytetar dhe Demokracia”, anėtar i jurisė ndėrkombėtare nė garat finale nacionale tė shkollave tė mesme nė Washington me temėn “Kushtetuta dhe tė drejtat qytetare”;
- 2001, Uashington DC, konferenca e Institutit Amerikan pėr Paqe, organizuar pėr deputet e Kuvendit tė Kosovės, me temėn: “Sistemi i qeverisjes sė mirė”;
- 2001, Roskild, Danimarkė, projekti Implementimi i Deklaratės sė Bolonjės, organizuar nė Universitetin e Rosklidit;
- 2001, Berlin, Konferenca pėr krijimin e Zonės evropiane pėr arsim tė lartė;
- 2001, Zurih, projekti “Bashkėpunimi i universiteteve nė implementimin e Deklaratės sė Bolonjės”;
- 2003, Arizona, qėndrim studimor njėsemestral, bashkėmėsimdhėnės nė Universitetin Shtetėror tė Arizonės nė kuadėr tė bashkėpunimit midis Universitetit tė Prishtinės dhe ASU;
- 2003, Gjenevė, konferenca “Governance and decisio-making, in a democraty status”, organizuar nga Casin;
- 2003, Pragė, konferenca e rektorėve tė Evropės Qendrore tė rajonit tė Danubit, me temėn “Bashkėpunimi rajonal i universiteteve tė Evropės Qendrore.” Po kėtė vit mori pjesė nė Hagė, nė projektin e bashkėpunimit tė Kuvendit tė Kosovės me Parlamentin e Holandės;
- 2005, Brazil, konferenca e rektorėve tė botės;
- Prishtinė, 28 shkurt 2012, konferenca rajonale “Kompetencat dhe roli i presidentit nė pėrcaktimin e modelit tė qeverisjes nė Republikė”;
- Prishtinė, 11 korrik 2012, konferenca “Pozita kushtetuese dhe juridike e pakicave nė rajon dhe roli i saj drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian”.

BIBLIOGRAFIA
Libra universitarė, tekste, shkollore, monografi
1. E drejta kushtetuese II, tekst universitar, Prishtinė 1996;
2. Aspekte kushtetuese dhe politike tė mėvetėsisė sė Kosovės, monografi, Prishtinė 1996;
3. Aktet burimore kushtetuese dhe politike tė shtetėsisė sė Kosovės”, monografi nė gjuhėn shqipe dhe angleze, Prishtinė 1996;
4. Kosova-Political, International Law and Constitutional Argument, botim monografik, koautor me akademik Esat Stavilecin dhe dr. Blerim Rekėn, Prishtinė 1996;
5. Teoria dhe praktika parlamentare, tekst universitar, Prishtinė 1997;
6. Kushtetuta dhe tė drejtat qytetare, tekst pėr shkollat e mesme, Prishtinė 1998;
7. Kushtetuta dhe tė drejtat qytetare, botimi i dytė i zgjeruar, Prishtinė 2001;
8. Bazat e sė drejtės, koautor me dr. Mehdi Hetemin, Prishtinė 2002;
9. E drejta e Kosovės nė transicion, tekst universitar, Prishtinė 2003;
10. Modelet e demokracisė dhe sistemet krahasuese tė qeverisjes, monografi, Prishtinė 2003;
11. Demokracia parlamentare, tekst universitar, Prishtinė 2005;
12. Draftimi i kushtetutės, tekst universitar, Prishtinė 2007;
13. Parlamentarizmi, tekst universitar, Prishtinė 2010;
14. Sistemi kushtetues i Republikės sė Kosovės, tekst universitar, Prishtinė 2011.

Tekste dhe projekte shkencore nė bashkautorėsi
15. Projeksioni i institucionalizimit tė pushtetit shtetėror nė Republikėn e Kosovės”,grup autorėsh, Vjetari, Prishtinė 1996; 15;
16. Problemet e realizimit tė sistemit shumpartiak ne vendet e Evropės Juglindore, projekt hulumtues, grup autorėsh, Instituti pėr hulumtime shkencore pranė Fondacionit Soros, Prishtinė, 1996;
17. Concrete remarks about letter of so-called FRY to Comission for Human Rights of UN , projekt i dėrguar OKB-sė pėr gjendjen e arsimit nė Kosovė nė periudhėn e okupimit, New York, 19.06.1996;
18. Tė pavėrtetat serbe pėr Kosovėn, projekt i realizuar nga grup autorėsh nė kuadėr tė Qendrės pėr studime ndėrkombėtare nė Prishtinė, 1997;
19. Pjesėmarrja e Kosovės nė procesin e suksesionit nė ish-Jugosllavi”, grup autorėsh, Instituti Ekonomik i Prishtinės, 1998;
20. Projektkushtetuta e re e Kosovės - akt drejt shtetformimit, grup autorėsh, Kosova Law Review, Prishtinė 2000;
21. Trajnimi ligjor i juristėve dhe prokurorėve tė Kosovės, grup autorėsh, OSBE, Prishtinė, 2001;
22. Manual pėr trajnimin kushtetues, koautor, Kosova Law Review, Prishtinė 2001;
23. Fjalor terminologjik juridik shqip-anglisht, grup autorėsh, OSBE, Prishtinė, 2003;
24. Sistemi evropian i transferit tė kredive ETC - sipas deklaratės sė Bolonjės, grup autorėsh, manual, Universiteti i Prishtinės, Prishtinė, 2003;
25. Reformimi i Universitetit tė Prishtinės sipas Deklaratės sė Bolonjės, grup autorėsh, Universiteti i Prishtinės, 2003;
26. Kosova-studim monografik, grup autorėsh, ASHAK, Prishtinė 2011;
27. Kosova dhe Libia, pėrvojat nė shtetndėrtim, monografi, shqip e arabisht, Prishtinė, 2013;
28. Argumentimi juridik-ndėrkombėtar i pavarėsisė sė Kosovės nė vendimin e GJND-sė, dorėshkrim i pėrgatitur pėr botim, monografi, Prishtinė 2013;
29. Imuniteti parlamentar, studim krahasues, grup autorėsh, Prishtinė, 2013.

Punime dhe artikuj shkencorė, kumtesa dhe publikime tė tjera
30. Procedura para Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės, pėrmbledhje punimesh, Fakulteti Juridik, Prishtinė,1986;
31. Gjyqėsia kushtetuese nė sistemin kushtetues tė Jugosllavisė, Pėrparimi, nr. 1-87, Prishtinė 1987;
32. Normativni aspekt autonomnosti SAP Kosova, E drejta, nr. 3-4-87, Prishtinė, 1987;
33. Kahet themelore tė ndryshimeve kushtetuese, E drejta, nr. 1-2-87, Prishtinė, 1987;
34. Funksioni kushtetues i KSA tė Kosovės, Pėrparimi, nr. 37-88, Prishtinė, 1988;
35. Pozita kushtetuese e Gjykatės Kushtetuese tė Jugosllavisė, Fakulteti Juridik, Prishtinė 1988;
36. Neka aktuelna pitanja u vezi sa postupkom revizije Ustava SFRJ i Ustava SR Srbije, Naša zakonitost, nr. 5-88, Zagreb, 1988;
37. Ustavne promjene u jugoslovenskoj federaciji, Obeležja, nr. 5-88, Prishtinė ,1988;
38. Pozita kushtetuese e Gjykatės Kushtetuese tė Jugosllavisė, Fakulteti Juridik, Prishtinė, 1988;
39. Inicimi i procedurės pranė Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės, Buletini i Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės, Prishtinė, 1988;
40. Normativna funkcija SAP Kosova, Pravni život, nr.12-88, Beograd, 1988;
41. Značajan doprinos javnoj raspravi o ustavnim promjena, Obeležja nr. 8-88, Prishtinė, 1988;
42. Kontribut i rėndėsishėm nė teorinė dhe shkencėn politike, vlerėsim profesional i librit tė Mr. Ukshin Hoti,“Filozofia Politike e Ēėshtjes Shqiptare”, pėrmbledhje punimesh, Fakulteti Juridik, Prishtinė, 1988;
43. Marrėdhėniet midis Serbisė dhe Kosovės, Fakulteti Juridik, Prishtinė, 1988;
44. Konferenca e Bujanit - aspektet e vetėvendosjes, Ēėshtja shqiptare nė Ballkan, Instituti i Historisė sė Kosovės, Prishtinė, 1989;
45. Istorisko-pravna studija o autonomiji Kosova, Obeležja, nr.2-89, Prishtinė, 1989;
46. Le cause della crisi del Kosovo-prospettive di suluzione (Shkaqet e krizės nė Kosovė -perspektivat dhe zgjidhjet), kumtesė nė simpoziumin Stati-Culture, nazioni, Europa e Balcani, botuar nė Kozencė, 1994;
47. Legjislacioni diskriminues i Serbisė nė Kosovė, grup autorėsh, Shoqata e Pavarur e Juristėve tė Kosovės, Prishtinė 1994;
48. Republika e Kosovės vullnet politik i popullit tė saj, fejton, nė vazhdime, Bota e Re, 1995;
49. Aktet burimore kushtetuese tė shtetėsisė sė Kosovės”, Vjetari, Prishtinė 1995;
50. Aspekti kushtetues i realizimit tė sė drejtės sė vetėvendosjes sė popullit shqiptar, pėrmbledhje punimesh,Fakulteti Juridik, Prishtinė 1995;
51. Deklarata Kushtetuese dhe Kushtetuta e Republikės sė Kosovės vazhdimėsi e luftės pėr afirmimin politik dhe kombėtar tė popullit shqiptar, E drejta, nr. 1795, Prishtinė, 1995;
52. Aspekti konstitucional i mėvetėsisė sė Kosovės nė veprėn e Gazmend Zajmit, E drejta, nr 1, 1996;
53. Argumentimi kushtetues-juridik i tė drejtės sė Kosovės nė suksesion dhe vetėvendosje, Shoqata e Pavarur e Juristėve tė Kosovės, Vjetari, Prishtinė, 1996;
54. Karakteristikat e pėrgjithshme tė aktivitetit normativ tė Kosovės nė periudhėn 1944-1994, E drejta, nr 2, Prishtinė, 1996;
55. Kundėr qasjeve tė njėanshme, polemikė me ish presidentin jugosllav Borislav Jovic pėr masat okupuese tė Serbisė nė Kosovė, botim i veēantė, Komiteti i Helsinkit, Beograd 1996;
56. Rrėnimi i subjektivitetit kushtetues-politik tė Kosovės dhe lindja e Republikės sė Kosovės, monografi, Fakulteti Juridik, Prishtinė, 1996;
57. Some deviations of facts about education in Kosova, Kosova Law Review, Prishtinė 1996;
58. Botime dhe revista juridike, Vjetari, Prishtinė 1996;
59. Kontribut aspektit kushtetues juridik i jetėsimit tė Republikės sė Kosovės, Vjetari, Prishtinė, 1996;
60. Normative Constitutional and Political Acts by which Kosova was Determinded, Law Review, nr. 1-95. Stamboll, 1996;
61. E drejta e vetėvendosjes - aplikimet nė Kosovė, kumtesa “Aspekti kushtetues - juridik i sė drejtės sė Kosovės nė vetėvendosje”, Beograd 1997;
62. Aspekti kushtetues dhe politik i raportit mazhorancė-minoritet nė Kosovė, kumtesė e botuar nė simpoziumin ndėrkombėtar organizuar nga Kėshilli i Evropės, Budapest 22-25 maj 1997;
63. Parlamenti si subjekt themelor i Sistemit Parlamentar”, E drejta, nr. 2, 1997;
64. Measures be undertaken with the aim of state and constittional institutionalizing of the Republic of Kosova, Kosova Law Review, nr. 1-97, Stamboll, 1997;
65. Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė, bazė e shtetit ligjor, E drejta, nr.1. Prishtinė, 2000;
66. Koncepti kushtetues dhe juridik i pushtetit lokal nė Kosovė, Kosova Law Review, 2000;
67. Shqyrtime tė pėrgjithėshme teorike pėr demokracinė parlamentare, E Drejta, nr.1, Prishtinė, 2000;
68. Pakti i Stabilitetit nė Ballkan”, Demokracia, nė dy vazhdime, Gjakovė, 2000;
69. Zgjedhjet komunale dhe themelimi i institucioneve tė para demokratike tė Kosovės. Kosova Law Review, nr 1. Prishtinė 2000;
70. Polemikė pėr Rambujenė dhe Rezolutėn 1244, polemikė me Radoslav Stojanović, bot. Radio Evropa e Lirė, Pragė, 09.02.2000;
71. Roli i Kushtetutės nė edukimin qytetar, kumtesė e botuar nė konferencėn ndėrkombėtare nė Los Anxheles, 2001;
72. Korniza Kushtetuese pėr vetėqeverisjen e pėrkohshme, E drejta, nr. 1-2, Prishtinė, 2002;
73. Masat e spastrimit etnik te Serbisė nė Kosovė, kumtesė, Vjetari, Prishtinė, 2002;
74. Administrimi ndėrkombėtar nė Kosovė dhe zgjidhja e statusit final, E drejta, nr.1, Prishtinė, 2002;
75. Nė trekėndėshin e sukseseve, dėshtimeve dhe sfidave, botuar nė partalet elektronike nė Kosovė, Prishtinė, 2002;
76. Marrėveshja e Rambujesė zgjidhje kompromisi drejt statusit final tė Kosovės. kumtesė e botuar, Tiranė, 2003;
77. Pavarėsia e Kosovės faktor stabiliteti nė Ballkan, kumtesė e botuar nė konferencėn ndėrkombėtare “Paqja dhe stabiliteti nė Ballkan”, Ohėr, 2003;
78. Roli i administrimit ndėrkombėtar nė zgjidhjen e konflikteve. kumtesė nė konferencėn ndėrkombėtare “Zgjidhja e konflikteve ndėretnike ne Ballkan”, Pragė 2003;
79. Tė metat e Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, pėrmbledhje punimesh, OSBE, Prishtinė, 2003;
80. Some Constitutional-Judical arguments for the indipendence of Kosovo, botim i Universitetit tė Ēikagos, SHBA, 2003;
81. Krijimi i zonės evropiane tė arsimit tė lartė, kumtesė e botuar nė Universitetin e Roskildit, Kopenhagė, 2003;
82. Politikat diskriminuese tė Serbisė ndaj Kosovės nė sferėn e arsimit, kumtesė, Universiteti Shtetėror i Arizonės, Pėrmbledhje e punimeve tė konferencės, Feniks 2003;
83. Disa aspektet kontroverse tė Kornizės Kushtetuese pėr vetėqeverisje tė pėrkohshme, E drejta parlamentare dhe politikat ligjore, nr 9, Tiranė, 2003;
84. Disa argumente juridike-politike tė pavarėsisė sė Kosovės, E Drejta parlamentare dhe politikat ligjore, nr. 12, Tiranė 2003;
85. Roli i qeverisjes nė modernizimin e shtetit, Universiteti i Gjenevės, 2009;
86. Qeverisja dhe reforma e administratės publike, Akademia pėr qeverisje elektronike, Talin-Estoni 2009;
87. Roli i qeverisjes elektronike nė modernizimin e administratės shtetėrore, kumtesė nė Bled tė Sllovenisė, 2009;
88. Kush fitoi nė Hagė, debat-polemikė profesionale, bot. Radio Evropa e Lire, Pragė 2009,
89. Administrata publike dhe sfidat e reformimit te saj, Instituti i shkencave organizative-aplikative “Pjetėr Budi”, Prishtinė, dhjetor 2009;
90. Administrimi ndėrkombėtar dhe pavarėsia e Kosovės, pėrmbledhje punimesh, Universiteti “Marin Barleti”, Tiranė, 2010;
91. Sistemi kushtetues dhe organizimi i jurisprudencės, bashkautor me Mr.sc.Xhavit Shala, OSBE, Prishtinė, 2010;92. Aspekte tė ndryshimeve kushtetuese, me theks tė veēantė ne Republikėn e Kosovės, Biznesi, Prishtinė 2011;
93. Aspekte tė ndryshimeve kushtetuese nė Republikėn e Kosovės”, Constitutio, nr. 1, Prishtinė, 2012;
94. 7 Shtatori i njėjtė nė vite tė ndryshme, , bashkautor me Mr. Florent Muēaj, botuar nė portalet elektronike nė Kosovė e Shqipėri, Prishtinė, 2012;
95. Kosovė urime Dita e Kushtetutės, bashkautor me Mr. Florent Muēaj, botuar nė portalet elektronike nė Kosovė dhe Shqipėri, Prishtinė, 2002;
96. Tė drejtat e komuniteteve dhe pjestarėve tė tyre nė sistemin kushtetues tė Republikės sė Kosovės, Constitutio, nr.2, Prishtinė, 2012;
97. Kosovo’s Experience in Constitutional Reform Processes, kumtesė nė Konferencėn ndėrkombėtare, Berlin 2013;
98. Aspektet kushtetuese dhe juridike tė pavarėsisė sė Kosovės, kumtesė nė simpoziumin e organizuar nga ASHAK dhe Instituti i Historisė nė shėnim tė 100 Vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, pėrmbledhje punimesh, Instituti i Historisė, Prishtinė, 2013;

Rreth 150 kumtesa shkencore tė prezantuara nė konferenca shkencore tė mbajtura nė Kosovė dhe jashtė.