Eshref Ademaj Anėtar korrespondent

1940-1994

BIOGRAFIA

Lindi mė 20. 7.1940 nė fshatin Zhur tė komunės sė Prizrenit. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėsa Normalen nė Prizren, nė vitin 1960. Ishte studenti i parė qė u regjistrua nė grupin e matematikės dhe studenti i parė qė diplomoi nė kėtė grup, me sukses tė shkėlqyeshėm, nė vitin 1964.
Studimet pasuniversitare i kreu nė Fakultetin e Shkencave Matematike Natyrore tė Beogradit, nė vitin 1970, ku nė temėn  “Grupet lokale nilpotente pa pėrdredhje” mori titullin magjistėr i shkencave tė matematikės. Disertacionin e doktoratės me titull “Kontribut pėr teorinė e grupeve tė fundme tė thjeshta” e mbrojti nė Fakultetin e Shkencave Matematike Natyrore tė Zagrebit, nė vitin 1976.
Filloi punėn asistent nė Shkollėn e Lartė Teknike tė Prishtinės. Nė periudhėn 1967-1971 punoi  asistent  dhe pastaj  docent, mė 1977 merr titullin profesor inordinar pėr lėndėn Algjebra e pėrgjithshme nė Fakultetin e Shkencave Matematike Natyrore tė Prishtinės, ndėrsa nė vitin 1987 zgjidhet profesor ordinar pėr lėndėt Algjebra e pėrgjithshme dhe Algjebra II.
Rezultatet shkencore tė punės sė tij i ka kumtuar nė tubime tė ndryshme ndėrkombėtare (nė Stamboll, Novosibirsk, Varnė, Leibnitz, Novi-Sad, Athinė, Ohėr etj.) Qė nga viti 1970 ka mbajtur ligjėrata nė shumė universitete, si nė atė tė Tiranės, Sofjes, Jenės, Heidelbergut etj. Nė vitin 1993 ėshtė zgjedhur anėtar korrespondent i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.
Ishte iniciator dhe realizator i studimeve pasuniversitare nga matematika nė FSHMN tė Prish­­tinės, ku ka mbajtur disa kurse speciale nga Teoria e grupeve tė fundme tė thjeshta, Gjeomet­ria e fundme dhe Kombinatorika. Ishte anėtar i komisioneve pėr pėrshtatshmėri, vlerėsim dhe mbrojtje tė disa disertacioneve tė doktoratės nė Universitetin e Prishtinės dhe nė Universitetin e Zagrebit, si dhe mentor i disa magjistrantėve dhe doktorantėve nė Universitetin e Prishtinės. Me qėllim studimi dhe specializimi qėndroi nga njė vit shkollor nė disa institucione shkencore nė botėn e jashtme, si nė nė universitetin shtetėror “Lomonosov” tė Moskės, nė vitin shkollor 1972/73 dhe nė Institutin e Matematikės tė Universitetit tė Heidelbergut, nė vitin shkollor 1982/83.
Ushtroi shumė funksione udhėheqėse nė UP dhe jashtė tij. Ishte  kryetar i Pleqėsisė nė Shkollėn e Lartė Teknike dhe nė Fakultetin Teknik tė Prishtinės, shef i Seksionit tė Xehetarisė dhe tė Teknologjisė nė Fakultetin Teknik tė Prishtinės (1970 – 1972), prodekan nė FSHMN tė Prishtinės (1977 – 1979), dekan i FSHMN tė Prishtinės (1979 –1980), shef i studimeve pasuniversitare nė Seksionin e Matematikės nė FSHMN (1978 – 1982), kryetar i Shoqatės sė Arsimtarėve Universitarė dhe Punėtorėve Shkencorė tė Kosovės, anėtar i Kryesisė sė SHMFA tė Kosovės, kryeredaktor i revistės Matematika – Fizika, sekretar i Kėshillit redaktues tė revistės Buletin i punimeve shkencore tė FSHMN tė Prishtinės, kryetar i Kėshillit organizativ tė Kongresit VIII tė MFA tė Jugosllavisė nė Prishtinė mė 1985, anėtar i kėshillit redaktues tė revistės Glasnik matematički, kryeredaktor pėrgjegjės i revistės shkencore Punime matematike, daljen e sė cilės e inicoi dhe pastaj e shpėrndau nė botė. Ishte prorektor i Universitetit tė Prishtinės dhe ndėr prijėsit  e tij nė kohėn mė tė rėndė, pas pėrjashtimit nga ndėrtesat; ishte  anėtar i KMDLNJ me seli nė Prishtinė. Meritė e tij ishte qė nė numrin 1-2 tė revistės Viktimologjia 91 (Zagreb) me titull Kosova Viktimė, Kosova tė paraqitej si viktimė e terrorit dhe e politikės okupuese serbe.
Ėshtė shpėrblyer dhe dekoruar me disa dekorata dhe mirėnjohje: Mirėnjohja e Universitetit tė Prishtinės, 1970, me rastin e themelimit tė Universitetit, pėr kontribut nė ngritjen e mėsimit dhe tė punės shkencore; Mirėnjohja e Fakultetit Teknik, me rastin e kremtimit tė 10-vjetorit tė punės sė Fakultetit, pėr kontribut nė punėn e suksesshme dhe nė zhvillimin e Fakultetit; Mirėnjohja e Lidhjes sė Shoqatave tė MFA tė Jugosllavisė me rastin e 30- vjetorit tė punės sė Lidhjes: Shpėrblimi i Dhjetorit, pėr vitin 1978, pėr rezultate tė arritura nga lėmi i shkencave tė matematikės; Mirėnjohja e FSHMN me rastin e kremtimit tė 20-vjetorit tė punės sė Fakultetit pėr kontribut nė punėn e suksesshme tė Fakultetit nė vitin 1980; Shpėrblimi i Nėntorit i Kuvendit tė Komunės sė Prishtinės pėr vitin 1985 pėr rezultate tė jashtėzakonshme tė arritura nė lėmin e mėsimit dhe tė punės shkencore. Pėr tė arriturat nė fushėn e shkencės ishte nominuar dhe kishte hyrė mė 1995 nė EDICIONIN E PESĖ MIJĖ PERSONALITETEVE NĖ BOTĖ.
Vdiq nė Prishtinė mė …..1994.


BIBLIORAFIA

Punimet shkencore dhe profesionale:

Grupet lokale nilpotente pa pėrdredhje, (punimi i magjistraturės), Beograd, 1970.
O uslovima konačnosti u lokalno nilpotentnim grupama bez torzije, Buletin i punimeve shkencore tė FSHMN, Nr 2,  Prishtinė, 1974.
Pėr izolatorėt dhe nėngrupet e izoluara nė grupet lokale nilpotente pa pėrdredhje, Buletin i punimeve shkencore tė FSHMN, Nr., Prishtinė, 1974.
Konačne proste grupe s rešivim centralizatorom involucije, Buletin i punimeve shkencore tė FSHMN, Nr. 3, Prishtinė, 1975.
Prilog teoriji konačnih jednostavnih grupa (disertacioni i doktoraturės), Zagreb, 1976.
A characterization of the simple group Ln(2), Glasnik Matematički, Zagreb, 1978.
Karakterizacija grupe L6(2) trećim centralizatorom involucije, Buletin i punimeve shkencore tė FSHMN, Nr. 3, Prishtinė, 1986.
On a projective plane of order 11 on which operates a group of order 63 which fixes a subplane of order 2, Glasnik matematički, Zagreb, 1984.
On the Classification of Projective Planes of Order 15 with a Frobenius Group of Order 30 as a collineations group, Archiv der Mathematik, 1985.
On the Non-existence of Projective Planes of Order 15 with a Frobenius Group of Order 30 as a collineations group, Glasnik matematički, Zagreb, 1986.
Biplanes of Order 14 ėith a Group of Order 28, Punime matematike, Nr.3, Prishtinė, 1989.
Biplanes of Order14 with a Cyclic Group of Order 14, Punime matematike,  Nr.4, Prishtinė, 1989.
13) Classification of Symmetric Block Designs for (71,21,6) with Frobenius Group of                Order 21, nė koautorėsi me prof. Mario Essert.
Tekstet shkollore dhe universitare:

Algjebra pėr klasėn e II gjimnaz, Prishtinė, 1976.
Algjebra e pėrgjithshme, Universiteti i Kosovės, Prishtinė, 1983.
Matematika pėr klasėn e I tė fazės sė parė tė AMO, Prishtinė, 1981.
Matematika pėr klasėn e III tė fazės sė dytė AMO, drejtimi: makineri, metalurgji, etj, Prishtinė, 1984.
Algjebra lineare dhe gjeometria analitike, Prishtinė, 1985.