Hajredin Hoxha Anėtar korrespondent

1926-1987

BIOGRAFIA

Lindi nė Shtimje mė 5.V. 1926, ku e mbaroi  edhe shkollėn fillore. Ėshtė pjesėmarrės i LNĒ-sė prej vitit 1943, ndėrkaq anėtar i PKJ-sė prej 24.XI. 1944. Nga fundi i shtatorit tė vitit 1944 shkoi nė Aradhen Partizane tė Rakoshit, e pastaj ishte nė Brigadėn II dhe I tė Kosovės, nė tė cilat ushtroi funksionin e sekretarit tė BRKJ tė Batalionit. Nė vitin 1946 u emėrua sekretar i BRKJ tė Rrethit tė Ferizajt dhe anėtar i Komitetit Krahinor tė BRKJ pėr Kosovė. Pas kryerjes sė Shkollės Politike nė Beograd, nga fundi i vitit 1949, u emėrua sekretar i Komitetit tė Rrethit tė PKJ-sė, e pastaj u zgjodh edhe anėtar i Kėshillit tė Rrethit pėr Kosovė. Ishte kryetar i Kėshillit Popullor tė Rrethit dhe kėshilltar i Kėshillit Popullor Krahinor. Pėrveē tė tjerash, ishte edhe kryetar i Kėshillit tė Rrethit tė Frontit Popullor dhe anėtar i Kryesisė sė LSPP tė Kosovės dhe deputet i Dhomės sė Kombeve tė Kuvendit Federativ.
Pas kryerjes sė fakultetit, prej vitit 1968 nė mėnyrė intensive merret me punė pedagogjike dhe shkencore. Nė vitin 1959 zgjidhet profesor dhe drejtor i Shkollės sė Lartė Administrative tė Prishtinės. Me themelimin e Fakultetit Filozofik (1960), zgjidhet ligjėrues i sociologjisė nė kėtė fakultet, e mė vonė, me formimin e Fakultetit Juridik, u zgjodh prapė ligjėrues.
Pasi mbrojti magjistraturėn nė Fakultetin e Shkencave Politike tė Beogradit,  u zgjodh ligjėrues i lartė, kurse pasi u doktorua nė Fakultetin Filozofik tė Lubjanės, u zgjodh profesor ordinar i lėndės sė sociologjisė. Gjithashtu ishte shef i Katedrės sė Sociologjisė, nė Fakultetin Juridik dhe atė Filozofik, si dhe dekan i Fakultetit Juridik tė Prishtinės. Ishte edhe rektor i Universitetit tė Kosovės.
Pėrveē detyrave tė ndryshme nė organet e Universitetit dhe tė Krahinės, ishte edhe kryetar i Kuvendit tė BVI-sė Krahinore tė Punės Shkencore dhe kryetar i Kėshillit tė BVI tė Punės Shkencore tė Jugosllavisė. Ishte edhe kryetar i Shoqatės sė Sociologėve tė Jugosllavisė. Ishte anėtar i KK tė LK tė Kosovės, anėtar i Komisionit tė Marrėdhėnieve Ndėrnacionale tė KQ tė LK tė Serbisė etj.
Ka publikuar mbi 100 punime shkencore nė njė vėllim rreth 200 tabakė autori. Disa punime tė tij, pėrveē nė gjuhėn shqipe, janė publikuar edhe nė gjuhėt e kombeve tė Jugosllavisė dhe nė gjuhėt e huaja.
Vdiq nė Greqi, mė 10 gusht 1987.


BIBLIOGRAFIA

Personi dhe socializmi, Pėrparimi, nr. 5, Prishtinė, 1959.
Marksizmi mbi formacionet ekonomiko-shoqėrore, Pėrparimi nr. 6, Prishtinė 1960.
Kauzaliteti dhe ligjshmėria nė jetėn shoqėrore, Pėrparimi nr. 5, Prishtinė 1960.
Marksistička sociologija, Prishtinė 1960, f. 110 (dedikuar studentėve tė Fakultetit Filozofik dhe tė Shkollės sė Lartė Juridike nė Prishtinė).
Ca tė dhėna mbi problemin e pakicave kombėtare nė botėn bashkėkohore, Prishtinė, Pėrparimi nr. 3, 1963.
Afirmimi i pakicės shqiptare nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 4, 1962, (kumtesė mbajtur nė Simpoziumin ndėrkombėtar tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara nė Lubjanė.
Specifičnost šiptarske nacionalnosti u Jugoslaviji i neke osobenosti Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije,  nė librin Autonomne pokrajine u Jugoslaviji, Beograd, 1967.
Rilindja e kombėsisė shqiptare nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 11-12, Prishtinė 1968.
Geneza Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije na osnovu principa samoopredeljenja naroda, nė librin Karakter i funkcije Federacije, Beograd, 1968.
Elementet e presionit ekonomik ndaj shqiptarėve tė Jugosllavisė sė vjetėr, Pėrparimi nr. 4, Prishtinė 1970.
Politika e terrorit dhe gjenocidit fizik ndaj shqiptarėve nė Jugosllavinė borgjeze, Pėrparimi nr. 5, Prishtinė 1970.
Politika e eliminimit total tė shqiptarėve nga Jugosllavia e vjetėr, Pėrparimi nr. 5, Prishtinė, 1971.
Partitė politike dhe lėvizjet e tyre ndėr shqiptarėt e Jugosllavisė sė vjetėr, Pėrparimi nr. 12, Prishtinė 1971.
Lufta e PKJ pėr ēlirimin nacional dhe social tė shqiptarėve nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 1, Prishtinė 1971.
Relevantni društveni faktori za položaj narodnosti u Jugoslaviji, nė librin Osobenosti nacije i razvoj medjunacionalnih odnosa u Jugoslaviji, botues DSNO, Beograd 1971.
Lėvizja kaēake – lėvizje nacionalēlirimtare e kombėsisė shqiptare nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 6, Prishtinė 1971.
Sociološki aspekt krvne osvete kod Albanaca u Jugoslaviji, Kriminologija, Beograd 1971.
Lenjin o nacionalnom pitanju, Praksis nr. 2, Zagreb 1971.
Rėndėsia e amendamenteve kushtetuese pėr afirmimin nacional tė kombėsisė shqiptare nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 4, Prishtinė 1971.
Nacionalni odnosi na Kosovu, Lib. “Kosova-Kosovo”, Prishtinė 1971.
Afirmimi kadrovik dhe vetėqeverisės dhe barazia e kombėsisė shqiptare, Buletin i punimeve, Prishtinė 1971.
Položaj nacionalnih manjina u savremenom svetu, sa posebnim osvrtom na položaj naših nacionalnih manjina u susednim zemljama, Pregled, Sarajevė 1972.
Specifitetet demografike tė shqiptarėve nė Jugosllavi, Buletin i punimeve tė Fakultetit Juridik, Prishtinė 1972.
Procesi i vetėvendosjes sė kombėsisė shqiptare gjatė revolucionit socialist dhe tė ndėrtimit tė socializmit, Kosova-Kosovo, Prishtinė 1973.
Aspekti politik i barazisė nacionale tė shqiptarėve nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 3, Prishtinė 1963.
The socio-economike and kultural devolopment of the socialist autonomus province of Kosovo and nacional equaliti, nė librin Nations and nationalitis of Yugoslaėia, Beograd 1974.
Afirmimi kulturor i kombėsisė shqiptare nė RSFJ, Pėrparimi nr. 3, 1974 (referat mbajtur nė Kongresin Botėror tė Sociologėve nė Toronto, 1974).
Internacionalizmi i Kosta Novakoviqit ndaj ēėshtjes nacionale shqiptare nė Jugosllavi, Kosovo, Prishtinė 1974.
Socialist afirmations of albanien nationaliti in Yugoslavie, nė librin Seminar of minorities, Shkup, 1975. (Referat mbajtur nė Simpoziumin ndėrkombėtar tė OKB mbi pakicat kombėtare, Ohėr).
Afirmimi politik i kombėsisė shqiptare nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 8, Prishtinė 1974. (Referat mbajtur nė Simpoziumin ndėrkombėtar mbi pakicat kombėtare nė botėn bashkėkohore, Trieste, 1974).
Uticaj nekih društvenih faktora na produktivnost rada proizvodjača na Kosovu, botuar nė Buletin i punimeve nė Simpoziumin jugosllav mbi produktivitetin e punės, Prishtinė 1976.
Arsyet, faktorėt dhe pasojat e lėvizjeve demografike dhe migruese tė popullsisė sė Kosovės dhe tė pjesėtarėve tė popullsisė shqiptare nė Jugosllavi, Pėrparimi nr. 7, Prishtinė 1976.
Ubrzani razvoj Kosova i ostvarenje nacionalne ravnopravnosti, Socializam, nr. 7-8, Beograd 1977.
Sistemi i delegimit dhe afirmimi i vetėqeverisjes dhe barazia nacionale, E drejta, Prishtinė, 1977.
Titov doprinos nacionalnoj ravnopravnosti, Prishtinė 1977 (Botim nė gjuhėn shqipe i punimit monografik nga Qendra Krahinore Marksiste).
Samoupravna afirmacija albanske narodnosti u Jugoslaviji, nė librin Zadaci SKS u razvoju međunacionalnih odnosa u borbi protiv nacionalizma, Beograd, 1977. (Botim i Komunistit pėr Serbi).
Integracija i samoupravna transformacija prištinskog univerziteta, Univerzitet danas, Novi Sad, 1978.
The affirmation of nationalitis (national minorities) in Jugoslavije on self management principles, Sociološki pregled nė gjuhėn angleze (Referat mbajtur nė Kongresin Botėror tė Sociologėve nė Upsali, 1978) f. 33.
Pluralizam nacionalnih interesa i samoupravni socializam, nė librin Nacionalno pitanje u jugoslovenskoj teoriji i praksi – doprinos Edvarda Kardelja, Banja Luka, 1979.
Josip Broz Tito – inspirator, kreator dhe realizator i politikės sė barazisė nacionale, nė librin Tito pėr Kosovėn – Kosova pėr Titon, Prishtinė, 1979.
Anacionaliteti i nacionalizmit, fejton nė Rilindja, shtator-tetor 1980.
Proces nacionalne afirmacije albanske nacionalnosti u Jugoslaviji, Časopis  za kritiko znanosti, Lubjanė 1982. (Punim monografik, 155).
Afirmimi i kombėsisė shqiptare nė Jugosllavi, nacionalizmi dhe irredentizmi stalinian nė Shqipėri, Prishtinė 1973, (Ky libėr ėshtė botuar nė Rilindja edhe nė gjuhėn serbokroate dhe nė pjesėn mė tė madhe ėshtė botuar nė formė tė fejtonit nė gazetat e pėrditshme Rilindja dhe Jedinstvo), 142 faqe.
Albansko nacionalno prašanje v stari Jugoslavije, nė librin Albanci, Lubjanė 1974.
Kosovo in albanci v novi Jugoslaviji, Albanci, Lubjanė 1974.
Marksi dhe ēėshtja nacionale, Aktualiteti dhe rėndėsia e veprimtarisė teorike dhe praktike tė Karl Marksit, (Referat mbajtur nė Simpoziumin pėr 100-vjetorin e vdekjes sė Karl Marksit), Prishtinė 1984.
Barazia e kombėsisė shqiptare nė RSFJ dhe pozita e pakicave kombėtare nė RPS tė Shqipėrisė, (Bashkė me akademik Syrja Pupovcin, “Barazia e pakicave kombėtare”, Prishtinė 1974).
Egual rights of the albanien nationaliti in the SFR of Yugoslavie, Jugoslovenska stvarnost, Beograd 1974.
Yugoslav-Albanien relations and question of kooperation between the albanien nationality on Yugoslavie and the albanian people in Albanie, nė botimin Jugoslovenska stvarnost, Beograd 1974.
Tendenciozno i neosnovano, shkrim polemizues nė Novosti 8, prill 1985.

Ka publikuar edhe njė varg artikujsh nė shtypin e pėrditshėm.